Egy hangulatos kertvárosi utca családi házában bújik meg a magángyűjtemény, amit minden gyereknek és érdeklődő felnőttnek szeretnénk ajánlani. A kiállítás elsősorban a lepkéket mutatja be, de még sok minden mást is megismerhetünk itt: a világ különböző helyeiről származó állatokat, ásványokat és távoli kultúrák alkotásait is.
Nézzük először a lepkéket. A magyarországi pillangók sok-sok példányának bemutatása is tanulságos, bár ezek ismerősek, a tavaszi kirándulásokon találkozhatunk velük. Hanem a trópusok lepkevilága - már igazán ámulatba ejtő. Először talán a színük és méretük nyügözi le a látogatót, egy v. két tenyérnyi nagyok, mintásak, tarkák. Ilyen ragyogó kék színt ritkán látunk, és akkor megtudjuk, hogy az a kék nem is kék, igazából nincs is színe. Mi a titok? A lepke szárnya, erős nagyításban olyan mint egy háztető: a szárny pikkelyei, mint a cserepek fedik egymást, és olyan különleges szerkezetük van, hogy a ráeső fényt megtörik, egy részét visszaverik ? ezt látjuk mi kéknek. A színkavalkád folytatódik: egy másik lepkefaj foltjai egyik nézetben lilák, kicsit arrébb állva - sárgák. Megtudjuk azt is, hogy a lepkék (és általában az állatok) világában a fiúk mindig sokkal színesebbek, díszesebbek mint a lányok.
A színeknek és különleges mintáknak fontos szerepe van a lepkék életében - így álcázzák magukat ellenségeik előtt, és így találnak párt maguknak. A nappali lepkék világosak, az éjjeliek sötétebbek, az őserdő mélyén élők pedig sötétek, színesek, tarka mintázatúak. Szaporodásukban még az illatoknak is nagy jelentőségük van, különben ? akárcsak a méheknek ? jó a szaglásuk és színlátásuk, szeretnek a virágokra szállni és részt vesznek a beporzás munkájában.
A szépséges lepkék mellett a kevésbé esztétikus, de legalább olyan érdekes ízeltlábúak serege: skorpiók, pókok, sáskák, bogarak mindenféle méretben szemlélhetők a múzeumi üvegvitrinekben. Az élettelen természetet néhány különleges kőzet, színes ásvány, sőt egy valódi meteoritdarab is képviseli.
Ha mindez "kevés" volna, még ott vannak a távoli kultúrák kincsei: ázsiai, afrikai, és az óceánok kis szigeteiről származó maszkok, faragások, szobrok. Megnézhetünk néhány szép tengeri csigát, korallokat, megkövesedett maradványokat. A múzeumi szoba előterében pedig egy hatalmas medvecsontváz fogadja a látogatót.
A magánmúzeum létrejötte Juhász György érdeme, aki 40 év alatt gyűjtötte össze ezt a különleges anyagot. A kiállítás látványnak is emlékezetes, de aki kiváncsi az érdekességekre , feltétlenül vegyen részt a tárlatvezetésen. A múzeum iskolai osztályokat is szívesen fogad: biztos vagyok benne, ezek a legkedveltebb biológia órák Újpesten.
Cím: 1041 Budapest, Dessewffy u. 26. Tel: 231-02-96
E-mail: lepkemuzeum@lepkemuzeum.hu
Web: www.lepkemuzeum.hu
Megközelíthető: 3 (kék) Metró Újpest-Központ végállomásig, onnan 12 v. 14 villamossal a Szakorvosi Rendelőig.
Nyitva tartás: kedd-péntek 12-18 óra, szombat-vasárnap 10-18 óra, hétfőn zárva
Jegyárak: felnőtt 500 Ft, diák: 250 Ft