Farkasházi Réka: Samunadrág

Egyéb

Farkasházi Réka nagyon fiatalon - 18 éves korában ? került be Gór Nagy Mária Színitanodájába. 19 évesen már Csipkerózsika címszerepét játszotta a Nagycirkusz színpadán, a partnerei Béres Ilona, Venczel Vera, Csákányi Eszter és Vallai Péter voltak. Hamarosan már Shakespeare művében, a ?Viharban? alakította Miranda szerepét. Aztán következett egy filmfőszerep. Cserhalmi György partnere lehetett Erdőss Pál, ?Gyilkos kedv? című filmjében. Úgy tűnt, az élet a tenyerén hordozza. De aztán elfogytak a szerepek, a színházak túl fiatalnak tartották, a filmszakmában jobban kellett volna képviselni az érdekeit. S ekkor érkezett egy fontos szerep az első napi magyar szappanoperában, a Barátok Köztben. Óriási népszerűség és az ezzel járó előítéletek egyaránt az osztályrészéül jutottak. Majd kiszállt a sorozatból, és ez év tavaszán megjelent az első zenés verslemeze, a ?Samunadrág?.

Hogyan kezdődött ez a verses-zenés kapcsolat a gyerekekkel?

Volt egy számomra kedves gyerekműsorom, és nagyon kapacitált egy kiadó, hogy készítsek egy gyereklemezt. Ők olyan korongot szerettek volna, amelyen régi gyerekdalokat éneklek el újra. Nem akartam, minek elénekelni olyan dalokat, amelyek egy nagy idolhoz kötődnek. Én sem tudnám jobban elénekelni, mint mondjuk Halász Judit, akkor meg minek. Viszont a könyvhéten összefutottam Kukorelly Endrével, akik dedikálta nekem a ?Samunadrágot?. Elolvastam, és hihetetlenül belelkesedtem. Felhívtam a lemezkiadót, de ők nem tudták, hogy ki az a Kukorelly Endre, és inkább elkészítették a feldolgozáslemezt Nócival. Én meg régi munkatársammal, Kolosy Beával, akivel már egy gyerekszakácskönyvet kiadtunk, Endrével és Fekete Gyula zeneszerzővel nekiláttam a lemeznek.

Mi fogott meg a Samunadrágban?

Nehéz elmondani. Ha egy verseskötetről el tudod mondani, hogy miért szereted, nem is jó igazán. Talán úgy közelítette meg a témát, ahogy nekem ismerős volt. Nem volt sablonos, kis felnőttként kezelte a gyerekeket, bele tudott bújni a gyerekek bőrébe. Sok dolog visszaköszönt saját gyerekkoromból, és még jobban visszajön a kisfiamnál, Beninél. Például ahogy a mondatokat megfogalmazza. Persze Kukorellynek is jó tanítómesterei voltak, Farkas Zsolt barátja két gyermeke, Hanna és Samu. Nekik is dedikálta a könyvet. Egyébként az első koncertünkön díszvendég volt mindkét gyerek, a Millenárison.

Milyen a koncertjeid hangulata?

Múlt héten éppen Gyulán voltam, négy koncertet adtam. A gyerekek nagyon-nagyon szerették. Több száz kicsi jött el, és az első perctől az utolsóig végigtáncolták, ujjongták az egészet. Nagyon felszabadultak voltak. Az együtténeklések is remekül sikerülnek.

Hány tagból áll a zenekarod?

Négy fiatal zeneakadémista áll mögöttem. Zongorista, dobos, basszusgitár, szólógitár, ilyen felállásban adtuk az eddigi 30 koncertet.

Van a lemezen kedvenc dalod?

Talán a ?Samukám, szegény?, mert ez volt az első. De úgy tudom, a gyerekeknek is vannak kedvencei. Múltkor egy színészkollégám felhívott, hogy éppen gyerekzsúr van náluk, és ötödször kell végighallgatnia a lemezemet, és a Csikizős dalt (A legújabb törvényrendelet) még ennél többször, ráadásul a gyerekek előadásában. Ennél nagyobb bók nem kell nekem.