Glitterbird - művészet a legkisebbeknek

Egyéb

2005. október 28-30. között a Glitterbird ? művészet a legkisebbeknek, 5 ország: Norvégia, Dánia, Finnország, Magyarország közötti Európai Uniós együttműködés keretében szeminárium és fesztivál lesz Budapesten a Kolibri Színházban. De vajon mi is az a Glitterbird, s egyáltalán mit jelent a szó?

A Glitterbird - a szó jelentése: Csillám madár -, egy kulturális kezdeményezés, amely 1997-ben indult el Norvégiából. Az ottani Kulturális Minisztérium indította a 0-3 éves korú gyerekek művészeti ellátását célzó program kidolgozását. A program főkezdeményezői az Osloi Egyetem munkatársai, ők indították el a Klangfugl (Hangmadár) mozgalmat, amihez később különböző művészek; szobrászok, dramaturgok és zenészek is csatlakoztak országszerte. A szervezők e programmal keresték fel a Kolibri Színházat, felkérve, hogy mint magyar résztvevő vegyen részt az Európai Bizottság "Kultúra 2000" pályázatán. A programban résztvevő öt ország: Norvégia, Finnország, Dánia, Franciaország és Magyarország.

A "Glitterbird, művészet a legkisebbeknek" című pályázat célja a három év alatti gyerekek számára művészi alkotások létrehozása. Olyan, bármely művészeti ágban (színház, tánc, bábszínház) megszülethető kulturális alkotások létrehozását kívánja ösztönözni, melyek alkalmasak az e korosztállyal való kommunikálásra. A pályázatban résztvevő országoknak, így a magyar félnek is, 2003-2006 között 3 produkciót kell létrehoznia (A záró rendezvény helyszíne 2006-ban Párizs lesz.)

A Kolibri Színházban létrehoztak egy szakmai tanácsadó testületet azzal a céllal, hogy összehangolja a különböző művészeti csoportok, metodikai szakemberek és pszichológusok munkáját. Magyar szervezőként a Kolibri Színház feladata megszervezni a három év során a létrejött produkciók hazai, illetve a társszervező országokban történő bemutatását, bemutatkozását. A Kolibri Színház szervezésében három magyar művészcsoport sajátos, csak rá jellemző egyéni arculattal kezdte meg a pályázatban kitűzött cél, a 0-3 éves korú gyerekek számára létrehozandó művészeti alkotás megvalósítását.

1. Bozsik Yvette, Vajdai Vilmos és Bozsik Yvette társulatának tagjai, a modern tánc és zene elemeiből egy a négy évszakon átívelő eseménysort készítenek, amelyben groteszk, de ugyanakkor lírai vizuális elemeket ötvöznek, saját stílusukat a megcélzott korosztály speciális igényeihez igazítva.

2. Rácz Attila és az általa felkért népi táncosok a magyar tánc és zene folklór elemeiből egy falusi tanya hangjaiból, figuráiból építik föl előadásaikat. Az állatok mozgásának, hangjainak felidézése egyszerre sajátosan magyar és, határokon átívelő, általános érvényű előadás.

3. A Kolibri Színház bábművészei, Bodnár Zoltán, Szívós Károly, Tisza Bea és Török Ágnes, a bábozás legmodernebb irányzatait és a babákkal való játék legősibb gesztusait ötvözik előadásukban. Orosz Klaudia bábjai egyszerű játékelemekből összeállíthatóak, s a szemünk láttára az előadás során új és új formát öltenek. Az eseménysor három átváltozó bohócfigura csetléséből, botlásából alakul ki. A művészek a gyerekek között játszanak felidézve egy gyerekszoba hiteles atmoszféráját. Az előadás végén lehetőséget kapnak, hogy a gyerekek is játszanak a bábokkal, megfogják, dobálják vagy akár megrághassák azokat az ismerkedés során. Novák János élőhangszeres kísérete a zene születését, a zajokat, a cirkuszi attrakciókat egyaránt plasztikussá teszi.

A hétvégén megrendezendő programra családokat, pedagógusokat, szakembereket szívesen látnak. Délelőttönként beszélgetések, szemináriumok lesznek, később pedig előadások, ahová szeretettel várják az érdeklődőket.