Egy igazi iránytűhöz jutottak azok a családok, ahol mostanában a szülők sokszor teszik fel környezetüknek azt a kérdést: mit olvasson a gyerek? Az első hallásra költőinek ható kérdésre nem is olyan egyszerű a válasz, hiszen ma a különböző színvonalú kiadványokkal Dunát lehet rekeszteni. Ember legyen a talpán, aki különösebb elmélyülés nélkül, biztos kézzel választ gyerekének egy jó könyvet. Nehéz helyzetben van az az irodalomtanár is, akihez azzal a kéréssel fordul diákja, hogy ajánljon neki állatokról szóló történeteket. S mit javasolnánk annak a kiskamasznak, aki minták után kutatva életrajzi regényt olvasna?
Az iránytű a Gyerekirodalmi Adatbázis, amelyet a Magyar Olvasástársaság (HUNRA) és az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) kétéves munkával készített el. Az interneten a www.hunra.hu és a www.olvasnijo.hu alatt elérhető válogatott anyag egy 750 címet tartalmazó adatbázis, amelyben az 1994 és 2005 között Magyarországon megjelent magyar nyelvű gyermek- és ifjúsági szépirodalom legjava található meg. Az olvasás-szociológusokból álló kis csapat arra törekedett, hogy valódi értéket képviselő és maradandó élményt nyújtó könyveket ajánljon, amelyek képesek arra, hogy megszerettessék az irodalmat, az olvasást.
Olvasásban sereghajtók vagyunk
Az adatbázis bemutatóján, - amely hangsúlyosan egybeesik a Népmese Napjával - dr. Nagy Attila, a HUNRA tiszteletbeli elnöke elmondta, közismert tény, hogy a mese, a történet iránt fogékony gyerekből válhat olvasó felnőtt. Ismerve a nemzetközi felméréséket, még ennél is nagyobb súlyú a feladat, hogy az összefüggéseket megértő, jól olvasó, az iskolában sikeresen teljesítő diák legyen a gyerekből. Nagy Attila szerint ebben a családi környezetnek, a szülőknek van a legfontosabb szerepe: olvasnak-e, mesélnek-e, ringatják-e mondókákkal a gyermeket? Nagyon fontos, hogy a családi környezetben szeretettel felépítsék a kíváncsiságot, a motivációt az olvasás iránt. Ahhoz pedig, hogy az életben is jól boldoguló gyerekeink legyenek, segítenünk kell őket olvasmányaik kiválasztásában. Remélhető, hogy az adatbázis hozzájárul ahhoz, hogy hazánk a nemzetközi olvasás-szövegértési vizsgálatokban az élmezőnyhöz tartozzon, szemben jelenlegi lesújtó, sereghajtó helyezéssel.
Böngésszünk együtt!
Az adatbázis egyedülálló, hiszen a benne szereplő műveket nemcsak korcsoportok szerint, hanem "műfaj" szerint is besorolták a szerkesztők. Vannak inkább fiús és inkább lányos olvasmányok, ezért nemek szerinti keresésre is mód nyílik. A használó által meghatározott szempontokat megadva lehet böngészni az adatbázisban, de egy adott szerző konkrét művéről is tájékozódhatunk. Ezen kívül lehetőség van az ajánlott és elolvasott könyveket osztályozni és így véleményt nyilvánítani, ezáltal felkelteni mások érdeklődését a könyvek iránt. A válogatást az OSZK Könyvtári Intézet munkatársai - Bartók Györgyi, Hölgyesi Györgyi és Kis Klára - készítették, a lektorálás nehéz feladatát Boldizsár Ildikó mesekutató végezte el. Az adatbázis bemutatásához kapcsolódó fontos hír, hogy a Magyar Olvasástársaság és a gyerekek, családok körében igen népszerű www.egyszervolt.hu portálcsoport stratégiai együttműködésre lép egymással. Mindkét fél elkötelezett az igényes gyermekkultúra iránt. Jövőbeni együttműködésük célja elsősorban az adatbázis fejlesztése, új tartalmakkal való feltöltése, népszerűsítése.