Anna Frank naplója sok iskolában ma már szinte kötelező olvasmány. A történetéről szóló kiállítás felkiáltójel, hogy nem volt egyedül, több tízezer gyerektársával veszett, mert másnak született.
Hana Brady után csak bőrönd maradt fent. Egy bőrönd, amelyet Auschwitzban elvettek tőle. Ma a tokiói Holocaust Oktatási Központban tanítja a japán gyerekeket arra, hogy ez a borzalom soha ne történjen meg újra.
Tokió, Holokauszt Oktató Központ, egy kis diákcsoport, akik kíváncsiak voltak, ki is volt Hana Brady. Tanáruk hosszas nyomozó munka után kiderítette, hogy hol élt a kislány, s a bőrönd lassan megtelt. Megtalálták Hana gyerekkori rajzait, s végül egyetlen élő rokonát, a bátyját George-ot. Ma George Kanadában él, túlélte a holokausztot, de húga emléke örök életében kísértette. Tokióban, mikor a kiállítást megnézte, értette meg, hogy Hana vágya teljesült. Tanár szeretett volna lenni, s valóban tanár is lett.
Budapest, Holokauszt Múzeum. Anna Frank kiállítás. Hatalmas tablók, képek, emlékek, szövegrészletek. A kitörölhetetlen múlt, amelyet minden fiatalnak ismernie kell. Ismernie kell, hogy ilyen ne történhessen meg újra. Anna Frank nem volt egyedül, több tízezer gyerek veszett oda a második világháborúban, értelmetlen halált halva, azért mert másnak született. De mit jelent a másság? Miért kell megkülönböztetni? Egyek vagyunk, részesei a hatalmas világnak. Ezt tanítja ma nekünk Anna Frank.
Anna Frank naplójában megörökítette az akkori világot, a szörnyűségeket, s természetesen megszólal benne a kislány, akinek még csak nyiladozik az értelme. Kíváncsi a világra, az életre, tapasztalatokat szeretne szerezni, élni.
Hana Brady bőröndje életre kelt. A tokiói Holocaust Oktatási Központban egy kis csoport elkezdte kutatni Hana kilétét. A kitartó munka meghozta a várva várt eredményt, s Hana bőröndje lassan megtelt emlékekkel.
Anna és családja Hollandiában bujkált a németek elől. A lakás hátsó részében laktak, szinte senki nem sejtette, hogy ott vannak. Az évek lassan teltek, s már-már reménykedni mertek, hogy lesz egy jobb életük is. Nem tudni ki adta fel Anna családját, de végül vége lett a bujkálásnak. Pedig nem sok hiányzott már, hogy vége legyen a háborúnak. Talán pár hónap? Naplójában leírta, hogy bízik a jövőben, a jobb életben, várta, hogy újra szabad legyen. Mégis befejezetlen maradt a könyve, vagy talán mégis lezárta? Anna Frank naplóját 1947-ben megtalálták, s azóta 55 nyelvre fordították le. Örök memento.
Hana a mai Csehországban élt. Először édesanyját, majd édesapját vitték el. Bátyjával George-al együtt nagybátyjukhoz kerültek, ahonnan aztán őket is deportálták. Theresienstadtba vitték őket, ahol a gyereklagerben, még többször találkozhattak egymással. Itt voltak majd két évet. George-ot vitték el először egy munkatáborba, Hanát később Auschwitzba, ahol rögtön megölték.
Mit üzennek a Kis Szárnyak?
Maiko az egyik japán kislány a következőket írja:
"...Mi, a Kis Szárnyak elmondjuk majd minden gyereknek Japánban, hogy mi történt Hanával.
Mi, a Kis Szárnyak soha nem felejtjük el, hogy mi történt másfél millió zsidó gyerekkel.
Mi, gyerekek választhatunk, mit cselekszünk, békét teremtve a világban- így a holocaust nem ismétlődhet meg soha többé...."
"...Az emberek otthonról csak egy bőröndöt vihettek magukkal.
Azon tűnődtem, hogy vajon Hana mit rakott bele.
Ma 77 éves lenne, de az életét elvették, amikor tizenhárom volt.
Azon tűnődtem, hogy milyen lány lehetett.
Néhány rajz, amit Terezinben készített- csak ezek maradtak nekünk.
Mit mondanak nekünk ezek a rajzok?
Boldog emlékeket a családjáról?
Álmokat és reményeket a jövőről?
Miért ölték meg?
Nem volt rá semmi ok.
Zsidónak született.
Neve : Hana Brady. Születési ideje: 1931. május 16.
Árva... "