A hangszerek rejtelmes világa

Egyéb


opera1.jpg
www.opera.hu

Október  végétől havonta egy vasárnapon az Operaház Királyi Lépcsőházában egymagukban a hangszerek a főszereplők. Milyen varázslat kell ahhoz, hogy megszólaljon a hegedű? Mi a különbség a fafúvós és a rézfúvós hangszer között? Mivel pengetik a bőgőt? Az egy órás program során a szervezők igyekeznek érdekesebbnél érdekesebb hangszereket bemutatni. Ezeket a hangszereket nemcsak megszólaltatják a zenészek, hanem minden alkalommal egy kis játékra is invitálják a gyerekeket. A bemutatók során az Operaház kiváló zenészei játszanak, néhányszor pedig virtuóz gyerekelőadókat is hívnak, hogy a gyerekek a kortársaikkal együtt még közelebb kerülhessetek a zenéhez. Ahhoz, hogy minél többen jöhessenek el, hiszen a Királyi Lépcsőházban az ülőhelyek végesek, a szervezők egy előadási napon három időpontban mutatják be ugyanazt a hangszercsoportot.

 
Az első előadás, október 28-án, vasárnap lesz, amikor a vonós hangszereket ismerhetjük meg. November 25-én a fafúvósok, a Mikulás előtt, december 2-án a rézfúvósok mutatkoznak be.
Operaházi diákcsemege
Nagyobbaknak kínál igazi csemegét most ősszel az Operaház, Stravinsky három egyfelvonásos művével. A róka, a Mavra és A katona története kuriózum az Operaház műsorpalettáján, s nemcsak a zene, hanem a különleges rendezés miatt.
"Három különálló történet kerül egy estén színpadra, de a sorrendet én határoztam meg. A katona története az ördög játékáról, kísértéseiről szól, A rókában és a Mavrában is a csábítás, a kísértés jelenik meg. Így lesz a három mű fokozatos elmélyülés, amely lassan vezet  rá a lényegi témára." - mondta Vidnyánszky Attila, az előadás rendezője.
Az előadás érdekessége, hogy a darabban a Színház -és Filmművészeti Egyetem hallgatói is fellépnek. A színpadi megoldás is különlegesen alakult az előadáson, az egyetemisták az előadás első felében táncolnak, míg az énekesek mellettük énekelnek, majd lassan a zenészek is feljutnak a színpadra, s a darab harmadik felében a színpadi árok és a színpad közötti határ teljesen eltűnik. Az előadásban nemcsak a fiatal színészhallgatók kapnak új szerepeket, hanem újdondász karmesterek is bemutatkozhatnak. Kovács János karmester két pályakezdő kollégájának adja át a pálcát, Köteles Gézának és Sándor Szabolcsnak, akik a bemutató után a  darabokat felváltva dirigálják.
Az előadást a Thália Színházba költöztették át, ahol 8 alkalommal hallgathatja meg a közönség a csodálatos műveket.
Előadások: 2007. október 26,27, 28, 30,31, november 6, 7, 8.