Időutazás a középkori Visegrádra

Egyéb

A hazai fesztiváldömping igazán eredeti rendezvénye az immár 23. éve rendszeresen megújuló Visegrádi Nemzetközi Palotajátékok, amelyet idén július 6-8. között rendeznek.

Az, hogy ez a hétköznapokon is a középkor levegőjét árasztó Duna melletti város, Visegrád ad otthont majd' negyedszázada ennek a rendezvénynek, nem véletlen. Visegrád hagyományainak megfelelően - elég, ha csak az 1335-ös királytalálkozóra gondolunk - a közép-európai népek kulturális együttműködését jelképezi.
A rendezvény Közép-Európa legnagyobb hagyományőrző lovagi tornája.  Fő- és kiegészítő programjai a családok minden egyes tagja számára élményt jelenthetnek.
Ami igazán felejthetetlenné teszi minden évben ezt a három napot, az az, hogy az odalátogató nem egy slampos vásári bóvlival találkozik, hanem igényes, fantáziadús rendezéssel, figyelemmel és főleg korhűséggel.
A program mindhárom napon reggel kosztümös Királyi Menettel indul a Fő utcán a katolikus templomtól a királyi palotáig. A színpompás menetben látható majd  a cseh király és fia, a morva herceg, bajvívó vitézeikkel, a lengyel király lovagjai élén, a magyarok királya főrangú emberei kíséretében, címeres fegyverzetben. A menetet kíséri hazai és külhoni előkelők, lovagok, katonák sokasága.
A délelőtt és a délután Lovagi Tornával folytatódik: A bajvívások során egyénileg és csapatban több száz lovag küzd meg, Csehországból, Bajorországból, Itáliából, Lengyelországból, Felvidékről egymással és a magyar király Szent György Lovagjaival. A hadijátékokat lovas és gyalogos íjászok nyitják meg, akik nyilak záporát zúdítják az ellenségre. A királyi solymászok, a gyönyörű udvarhölgyek, a számszer- íjászok, itáliai zászlósok, lovasbemutatók és más látványosságok szórakoztatják a királyokat és a nagyszámú nézősereget.
Korhű fegyverek, öltözetek, és nem veszélytelen összecsapások követik egymást. A tornára egyébként a különböző hagyományőrző- és sportegyesületek hónapok óta készülnek. A látványos esések, hadmozdulatok és pirotechnikai elemek csak látszólag tűnnek spontánnak:
Mint a korábbi játékok résztvevőitől megtudtuk, mivel az összecsapások a korhűség miatt talajszinten zajlanak, szinte szemmagasságban a nézőtérrel, megfelelő védőtávolságokkal  hatványozottabban kell készülni a váratlan eseményekre, például egy ló megbokrosodására, vagy egy cél tévesztett nyílvesszőre.
A másik nagy látványosság pénteken az Íjászverseny, szombaton pedig a Lovagi hétpróba. Ez utóbbi során híres magyar sportolók és laikus társaik mérik össze tudásukat, futásban, íjászatban, falra futásban, birkózásban, lándzsavetésben, számszeríjaszatban, és csatacsillag dobásban. Az első helyezett díja egy hátasló.
A nem mindennapi díjat a vasárnap esti zárótornán adják át a nyertesnek.

A három nap állandó programjai közül kettő érdemel e helyütt kiemelést: A Fellegvárban középkori ostromszer bemutató, a palotával szemben a Mária kápolnánál a Duna-parton középkori kikötő, evezős naszádokkal és gályával várja a kora középkor iránt érdeklődőket, apákat és fiúkat.

A felnőttek is szeretnek játszani
Európa-szerte nagy divatja van a Visegrádihoz hasonló középkori lovagi játékoknak.
A XIII. században épült angol kastély, Hever Castle, ahol VIII. Henrik egyik majdani felesége Boleyn Anna nevelkedett, július közepétől augusztus végig a hétvégeken várja a lovagkor szerelmeseit. A Knights of Royal England tart lovagi viadalokat korabeli fegyverek hű másával hadakozva. www.hevercastle.co.uk
Az utolsó bajor király dédunokája hívta Kaltenbergerben életre a modern kori lovagi tornákat angol mintára. Július hétvégéin 3 napos lovagi bemutatót tartanak, aminek a korhűségre törekvő összecsapások mellett az impozáns tüzijáték is a fő látványosságai közé tartozik. www.ritterturnier.de.

Foligno olasz városkában a XVII. században tartott giostra della quintana elnevezésű lovagi torna eseményeit elevenítik fel 1946 óta évente. A 3 fordulós küzdelemben 10 csapat vesz részt, akiknek célja a legendás gyűrű elnyerése.
www.agroweb.it/foligno/quintana/uk.html

--Felirat a doboz alatt--