Ifjú tudósok az európai és a hazai dobogón

Egyéb

kut71.jpg
Csodák Palotája

A látványos tudományos bemutatók, a fizikai és kémiai kísérletek rajongói ráduplázhatnak. A mozgalmas hétvége után  a Csodák Palotája október 6-án  10 órától másnap 19 óráig megszakítás nélkül 33 órán át tartó Fizikashow-t rendez. A rekordkísérlet a harminchárom európai tudományos fesztivált egymáshoz fűző Wonders 2007 kezdeményezés része. A sorozat egyfajta stafétajáték, mindegyik rendezvény elküldi a legsikeresebb darabját a következő rendezvényre. A Csodák Palotájába egy luxemburgi tudomány-színház előadása érkezik A kémia mágusai című bemutatójával, amit mintegy félszáz, immár hazai, látványos fizikai kísérlet követ. A többi között olyan, mint a vizes-rakétás mókák, a papírízű fizika vagy a konyhai fizika nem csak háziasszonyoknak. A legsikeresebb budapesti kísérletek Waterfordba, Írországba utaznak - az a Wonders "körtánc" következő állomása. A kísérlet-bemutató élőben nyomon követhető lesz az interneten is,  a http://vod.niif.hu oldalon.

 
Kutatók éjszakája
 
Az elmúlt hétvége is gazdag volt eseményekben. Mindenhol telt ház volt, sőt akadt, ahova be sem fértek az érdeklődők - mondta a Kutatók éjszakájának rendezvényeiről Kurucz Katalin programszervező,  a Tempus közalapítvány munkatársa. Az ország kilenc városában, ötven helyszínen, hatszáz kutató részvételével, kétszáznál több program várta az érdeklődőket szeptember 28-án. A tavalyi háromezer után idén tízezer főt vártak a programokra, de ezt is meghaladta a látogatók száma. Csak a budapesti Millenáris parkba legalább kétezren jöttek el - mondta Kurucz Katalin. Nagy sikere volt a kutatók alkotta zenekar koncertjének ugyanúgy, mint a Magyarország jövőjéről rendezett bemutatónak, és több százan keresték fel a Csodák Palotáját is, mely ezúttal éjfélig volt nyitva, de a legnépszerűbb látványosság a csillagnézés volt. Az országszerte tapasztalható érdeklődés nagyon erős pozitív visszajelzés arról, hogy van igény erre az eseményre, amikor testközelből lehet megismerni a kutatókat és a munkájukat - mondta Kurucz Katalin. Hozzátette, éppen ezért bízik abban, hogy az Európai Bizottság jövőre is támogatni fogja az európai Kutatók éjszakája programot.  
Ifjú tudósok győzelme Valenciában

A spanyolországi Valenciában az Európai Unió Fiatal Tudósok Versenyén magyar siker született: a három első díj egyikét Spohn Márton (18) nyerte a Növények kártevőkkel szembeni önvedelmének vizsgálata című pályamunkájával. Ő részt vehet a Nobel-díj átadási ünnepségén, Stockholmban. Az eddigi legfiatalabb magyar induló, a 15 éves Buza Dániel István pedig az Európai Szabadalmi Hivatal (EPO) egyik különdíját kapta. Spohn Márton pályázatának lényege: a növények egy nagy csoportja képes bizonyos vegyületek kibocsátásával kártevőit elriasztani. A díjnyertes kutatómunka kísérletek segítségével mutatta ki ezen jelenség kémiai hátterét. Számítógépes modellszámításait a kísérleti eredményekkel összevetve egy új elméletet dolgozott ki. Magyarázatot adott arra, hogyan tudja a növény időben koncentráltan felszabadítani önvédelmi vegyületeit, azok lassú termelődése ellenére. A kutatás eredményeinek lehetséges alkalmazási területe a nem környezetterhelő növényvédő szerek fejlesztése.

A dunaújvárosi Buza Dániel István mozgásminta-felismerő programja is felkeltette a zsűri érdeklődését, a számítógép "touch-pad"-jére rajzolt ábra alapján, az írásmintát, a mozgást vizsgálva olcsó személyazonosítási módszert dolgozott ki. Három osztrák és egy bolgár kutatóval együtt ötnapos programra kapott meghívást az EPO központjába, Münchenbe.