Ha elgondolkodunk, mi is történt 2007-ben a gyerekek olvasóvá nevelése terén, változott-e valami az elmúlt évekhez képest, elmondhatjuk: történtek apró lépések, de ez igencsak kevés. Az állami oktatásban a pedagógusok, elsősorban a tanítók igyekeznek kitenni magukért. Ezt bizonyítják a különböző európai felmérések: 2006-ban, elvégzett PIRLS-vizsgálaton - ahol a diákok szövegértését vizsgálják - a negyedik osztályos általános iskolás diákok körében csupán négyen előzték meg Magyarországot. A javulás az előző, öt évvel ezelőtti vizsgálathoz képest jelentős, Magyarország nyolc ponttal jobb eredményt ért el.
A PIRLS-vizsgálaton ennél jobban csak Oroszország, Hongkong, Luxemburg és Kanadából Alberta tartomány szerepelt. Hasonló eredményt produkált a felmérésen tíz oktatási rendszer, többek között Szingapúr, Olaszország, Svédország, Németország és Hollandia.
Ám a PISA- mezőnyben, a 15 éves korosztályban igen gyengén szerepeltek diákjaink: az iparilag fejlett országok átlagával összevetve, szövegértés és matematika területén gyengébb eredményt értek el a magyar tanulók. A 11-15 éves korosztály körében még sok a tennivaló.
Noha számtalan civil kezdeményezés létezik, amely az olvasás, a könyvek, megszerettetésével foglalkozik, ezek az elmúlt évben nagyon szerény támogatást kaptak. Remélhető, hogy a 2008-as esztendőben, amely az Európai kulturális sokszínűség éve lesz, a kulturális kormányzat is nagyobb figyelmet szentel ennek a szférának.
Könyvek újratöltve
Mindenképp kiemelendő az Országos Széchenyi Könyvtár, a Magyar Olvasástársaság valamint az egyszervolt.hu kezdeményezése. A Magyar Olvasástársaság saját erőből elkészítette több mint 400, Magyarországon kiadott gyerekeknek szóló könyv adatbázisát. A "Mit olvasson a gyerek?" weboldala tartalmazza a könyv címét, kiadóját, a rövid tartalmat. Az adatbázis keresője segíti a szülőt, és gyerekét abban érdeklődésének megfelelő, értékes olvasmányokat találjon. Az adatbázis nem, kor, érdeklődési kör szerinti bontást tesz lehetővé és szavazhatnak az olvasók, melyik mű tetszett, hányas osztályzatot kapna egy képzeletbeli skálán.
A kiadók és kereskedők is kitettek magukért, bár ha gyerekkönyvekből szeretnénk valamiféle toplistát készíteni, bizony nehéz feladat előtt állnánk. Sok kiadó karolt fel a fiatal alkotókat és a kereskedők sem haboztak egy-egy külföldi újdonsággal meglepni kis olvasóikat. Mi most a teljesség igénye nélkül néhány példát ragadnánk ki. Nehéz eldönteni, hogy milyen szempontokat tartsunk be, a megjelenést nézzük, vagy a tartalmat, külföldi könyveket, vagy kizárólag magyar írók munkáit?
naphegy kiadó |
Boribon reneszánsza
A kisebbeknek szóló újdonságok közül legelőször Marék Veronika új mesekönyvét szeretnénk kiemelni. A már klasszikusnak számító írónő történetein generációk nőttek fel. A mai 30-as 40-es korosztály kedves medvebocsa, Boribon most újra a kicsik kedvence lett. Az írónő sikerkönyvei évek óta új köntösben jelennek meg, legújabban a Boribon autózik című, amely biztos, hogy a kicsik kedvence lesz.
Szintén a kisebbeknek kínál művészi kivitelezésű könyveket a Naphegy Kiadó, amely idén a rangos IBBY kiadói díját is elnyerte. A könyvpiacon még új kiadó a Magyarországon még ismeretlen, főleg kelet-európai írók és illusztrátorok könyveit adja ki. A nagyalakú képeskönyvek között valódi csemegékre is bukkanhatunk, s ezek valóban olyan könyvek, amelyeket szülő és gyerek egyaránt szívesen forgat.
Az elmúlt évek másik nagy kedvence Csiribi és Panka, a két tündérgyerek, akiknek történetei idén is folytatódtak. Legújabb kalandjai most Tündérvárosban játszottak, Berg Judit mesekönyvének a harmadik része ugyanolyan sikeres volt, mint az előző kettő, s reméljük a folytatás nem várat sokat magára.
Klasszikusok új köntösben
Idén a klasszikus mesékből nem volt hiány. Talán a legszebben kivitelezett és a legigényesebb illusztráció díját Szegedi Katalin kaphatná meg, aki az Alice, csodaországban c. Lewis Caroll - General Press Kiadó - meséjéhez készített gyönyörű illusztrációkat. A klasszikus mesék sorozatban az évvégén jelent meg a Csipkerózsika és a Jancsi és Juliska Mosonyi Alíz újramesélésében. A két kötet a Pagony kiadónál látott napvilágot, s ez a két könyv egy új sorozat első darabjai, amelyek a Pagony klasszikusok címet viseli. Szintén klasszikus könyv, de egy könyvespolcról sem hiányozhat a Benedek Elek: A kétszívű királyfi c. mesekönyve, illetve a Dudák, Dobok, Dalok - Muzsikás mesék c. könyv, amelyben tematikusan szinte csak olyan népmesék találhatók meg, amelyekben központi téma a zene.
Kalandra fel, kiskamaszok!
Most már egy kiskamasz kifogását sem fogadhatjuk el, hogy miért nem akar olvasni. Hiszen igényes és izgalmas regényekből idén sem szűkölködtek a kiadók. Talán első helyként Berg Judit: Rumini c. könyvét emelnénk ki, amely szintén elnyerte idén a jeles IBBY díjat, mint az Év könyve. Akik olvasták a könyvet, s várták a folytatást annak jó hír, hogy évvégére megjelent Rumini újabb kalandjai, Rumini Zúzmaragyarmaton címmel. A Móra Kiadó ifjúsági regényei között is jelentek meg szép számmal izgalmas művek, itt Schmuck Ottó: A kelyhesek titkos temploma c. kalandregénye vitte el a pálmát. De ide sorolnám még Kiss Ottó: A terepasztal lovagjai c. regényét is, vagy Szabó Magda négy művét, amelyek nemrég jelentek meg az Európa Kiadónál. Bárány Boldizsár, Tündér Lala, Sziget-kék, és Mondják meg Zsófikának c. könyvei új köntösben, sorozatként vásárolható meg. S természetesen a sorból az Abigél c. regény sem hiányozhat, amelyet idén szintén újra kiadtak.
Rímes világ
Jó gyerekversből sosem elég. Szerencsére így érzik a költők és a kiadók is. A nagysikerű Friss Tinta!- gyerekvers antológia után már örömmel válogathatunk a költők kötetei között. Rangsor nélkül csak egy párat sorolnánk fel, amelyekre idén érdemes volt odafigyelni és jövőre sem kell csalódnunk bennük: Lackfi János: Törpe és óriás között, Nyulász Péter: Miazmi, Kovács András Ferenc: Hajnali csillag peremén, Tóth Krisztina: Állatságok. Kicsiknek, nagyoknak, sőt felnőtteknek is élvezetes olvasgatni a mai költők remekműveit, amelyek remélhetőleg nemsokára ugyanolyan ékszerkövek lesznek, mint Weöres Sándor gyerekeknek szóló versei.