Ha szeretnél egy igazán élményekkel teli, izgalmas hetet eltölteni a nyáron, és a gyerekeknek maradandó élményt nyújtani ? lehetőség szerint kevés pénzből ?, akkor szívből ajánlom a vizitúrát. Persze csak akkor, ha nem gond, hogy sátorban kell aludni, nélkülözni kell a fürdőszobát és egyéb kényelmi szolgáltatásokat. Nem veszi el a kedvedet egy futó nyári zápor és az elkerülhetetlen vizicsatákat is jól viseled, még akkor is, ha a csurom vizes cuccaidat órákig kell szárítgatni. Mi már évek óta, saját szervezésben családosan járunk vizitúrára. A társaságban akad 4 éves és 65 éves egyaránt. Mindenki a korának és képességeinek megfelelően veszi ki a részét a túra során az olyan feladatokból, mint az evezés, sátorverés, tüzifagyűjtés vagy a főzés.
A szervezés a hajóbérléssel kezdődik. A négyszemélyes hajók ára 1500-1800 Ft/nap között mozog. Ehhez jön még a szállítás díja, ami távolságtól függően 1000-2000 Ft/fő, valamint a mentőmellény bérleti díja, ami 100-300 Ft/nap, de van ahol már a hajók árában ez is benne van. A szállás lehet campingben, 300-500 Ft/fő, de van amikor egy kevésbé komfortos homokpadon vagy tisztáson is kellemesen el lehet tölteni egy éjszakát. Az egyhetes túra teljes költsége, egy főre 15-20.000 Ft.
Családi evezős túrákra a Szigetköz, illetve a Mosoni Duna a legalkalmasabb, de a Tiszára is lehet a kilométerek megfelelő beosztásával túrát szervezni. Az étkezések előre megrendelhetőek, ezt általában a helyi étteremben vagy campingben intézik. Mi inkább az önellátó megoldást szoktuk választani, ami azért egy kicsit több odafigyelést igényel. Előre meg kell venni mindent, ami a közös reggelihez és vacsorához szükséges. Persze mindig csak annyit, amit épp elfogyasztunk. Viszonylag időben kell megérkezni a táborhelyre, hogy legyen idő fát gyűjteni, tüzet rakni, miközben a társaság ?lányai"előkészítik a vacsorát. Ez persze sokkal macerásabb, mint ha megrendeljük az étkezést, de a közös előkészítés és az az étel, amiben egy kicsit mindenkinek a keze"benne van", sokkal jobban esik és egészen más ízű.
A főzés után a tábortűznél a közös éneklések, beszélgetések, az esti játékok, felejthetetlen élményt jelentenek. Ha valaki persze nem akar minden nap evezni, hanem szeretne egyéb programokat is, a pihenőnapon melegen ajánlom, a mostanra feledésbe merült játékot, a számháborút. Nálunk évek óta hatalmas sikerrel megy, és nincs annál viccesebb, mint amikor az ötéves gyerek ?tankozik"az apukájával, és meglett felnőtt férfiak órákig bújkálnak a fák mögött, és hasalnak a fűben, dacolva a csalánnal és a bogarakkal. De minden évben rendezünk családi sor-, váltó-, és evezős versenyeket, és letört faágakból pillanatok alatt elkészül a focikapu vagy a röplabdapálya. Persze mondanom sem kell, hogy horgászatra alkalmas helyek is szép számmal akadnak útközben. A rengeteg program mellett észre sem vesszük, milyen hamar eltelik az egy hét. A gyerekek már évek óta nyaggatnak, hogy legyen kéthetes a vizitúra, de azért ?jóból is megárt a sok?".
Ha közeledik a nyári szünet, a családi programegyezetetés azzal indul, hogy jó, hogy az idén ?tengerpartra megyünk?", meg a ?nagyival vidékre?", meg a ?Balatonon töltünk egy hetet..", de ?pontosan mikor lesz a vizitúra?"És évről évre egyre több barát és barátnő csatlakozik hozzánk, és néha bizony van olyan, aki már későn jelentkezik és kimarad a csapatból. Hiszen aki már részt vett vizitúrán, az semmi esetre sem hagyná ki a következőt, aki meg még nem volt, alig várja, hogy kipróbálhassa.
Ha ezek után sikerült felkelteni az érdeklődéseteket, és egy kicsit kedvet csinálnunk a vizitúrázáshoz, próbáljátok ki, lássatok hozzá minél előbb a szervezéshez. Biztos vagyok benne, hogy nem fogtok csalódni.