Kerekalma mesék - Az Alma zenekar meséi

Egyéb

A tíz éve megalakult együttes, tavaly évvégén adta ki új lemezét, amely nemcsak egy lemez. A lemezhez ugyanis tartozik egy mesekönyv is, Böszörményi Gyula meséi. Egyszerű, egy ?két oldalas mesék ezek, amelyek szorosan a dalokhoz tartoznak. A mesék stílusa, gondolatvilága mintha a múltba repítene minket, egy kisfiú meséit olvashatjuk, aki elmeséli, hogy milyen is volt az ő világa, mikor gyerek volt. Régies, de mégis modernek ezek a mesék, s a dalokkal kiegészítve valóban egy kerek ?almát? alkotnak.

- Mikor megalakultunk, mi nem gyerekzenét játszottunk. ? meséli Buda Gábor, az együttes vezetője ? Felnőtteknek énekeltünk, klubot működtettünk Alma névvel, ahová rendszeresen meghívtunk színészeket, énekeseket, beszélgetéseket tartottunk stb. Aztán később jött a gondolat, hogy gyerekeknek zenéljünk, ez tíz éve történt, s ekkor adtuk ki első lemezünket is.

- Az új lemezre viszont 10 évet kellett várni. Ennek mi volt az oka?

- Az eltelt idő alatt sok minden változott, legfőképpen a zenekar felállása. De a gondolat, a szándék, az igyekezet megmaradt. S remélem a lelkesedés is, hogy jó és értékes gyerekzenét tudunk játszani. Az új lemez szerintem ezért is érdekes, hiszen nemcsak zenéről van szó, hanem a hozzátartozó mesekönyvről is.

- Valóban a mesekönyv lett az új lemez kuriózuma, ez az ötlet hogyan született meg?

- Szerettem volna, ha a mesék ne csak könyv formájában jelenjenek meg, hanem előadás formájában is, ebben az esetben televízió. De ez még várat magára. Az alapanyag viszont már készen van, a mesék megjelentek, amelyek már így is érdekesek. Hiszen eddig még nem jelent meg egy lemez sem ilyen formában, hogy a két műaj, sőt három műfaj találkozik egymással.

-A versek között, amelyeket megzenésítettek, sok az ismert, már más előadótól is hallott dal. Ez nem befolyásolt az alkotásban?

- Az természetesen rossz, amikor egy verset megzenésítek és hallottam, hogy más hogy nyúlt hozzá, ilyenkor vagy nem zenésítem meg újra, vagy próbálok nagyon elvonatkoztatni a hallottaktól. A költőknek sem rossz ez, hiszen sokukkal beszéltem, akiknek már három zenekar is megzenésítette a verseit, s egyáltalán nem volt ez bántó, sőt örülnek neki. A gyerekeknek pedig, szerintem ez kifejezetten szórakozás, összehasonlítás, megfigyelés, hogy ezt vagy azt a verset más-más feldolgozásban ismerhetik meg. A zeneszerzés számomra egy játék, játék a hangokkal, a ritmussal. S nemcsak a zene fontos, hanem a vers is. A magyar nyelv szépsége, a hangleejtések, a szavak, a vers dallama. Ezért minden egyes megzenésítés egy-egy kihívás, csupa izgalom.

- Az előző két lemez között nagy volt a szünet, most viszont már készül az a harmadik lemezetek.

- Igen, az új lemez lassan kész lesz, s ezen nemcsak kortárs költők, vagy ismert gyerekversek lesznek, hanem pl. Petőfi Sándor, Czuczor Gergely versei. Rengeteg verset olvasok, keresem az igazán jó, kedves verseket, amelyek ha dalban szólalnak meg, akkor is értékesek maradnak.

- Az Alma zenekar zenei stílusát nehéz lenne meghatározni, te hogyan jellemeznéd?

- Klasszikus zenét játszunk, sokszor megfűszerezve a mai zenei ritmusokkal, használunk népi hangszereket, és klasszikus hangszereket, tehát a stílusunk vegyes. Az első lemezünkre nagyon hatott a Kaláka zenei világa, de a mostani lemezünk már jobban tükrözi a mi hangunkat. A most készülő lemez pedig még jobban Alma zenekaros lesz, meghagyva a régi hangzásvilágot, rengeteg vokállal, új hangzásokkal. Talán a most készülő lemezünk lesz a ?legalmásabb? Alma lemez.

- Alma dalok, Alma klub, Alma mesék, és persze Alma koncertek, amelyek igazi csemegék a gyerekeknek.

- A koncertjeinket a gyerekek nagyon szeretik, ezek igazi interaktív előadások, ahol a gyerekek nemcsak a zenét hallgatják, hanem részesei a koncertnek. Mondókákat, meséket, dalokat énekelünk, mondunk együtt. Tehát megmozgatjuk őket, s remélem úgy mennek el egy-egy koncertről, hogy már tudják mi az az Alma együttes, milyen a zenekarral együtt énekelni, s talán még egy-egy dallam is fülükben marad. Talán ennél nagyobb siker nem is kell egy zenekarnak?