Beszélgetés nem csak gyerekekről - ez Révai Gábor új könyve, amelyben a két nagytekintélyű pszichológust faggatja gyerekkorukról, munkásságukról s a mai életükről.
Különös szerkezetű könyv, amely egyrészt a beszélgetés műfaját próbálja visszacsempészni mai világunkba, azt a meghitt együttlétet, amikor két ember "csak úgy" beszélget, mesél, anekdotázik.
- Az úgynevezett beszélgetős könyv teljesen különálló műfaj - mondja Révai Gábor. - Mi nem hárman beszélgettünk egymással. Hanem külön-külön ültem le Ranschburg Jenővel és Vekerdy Tamással. Így sokszor az egyik véleménye vagy vitaindító gondolata úgy jutott el a másikhoz, hogy én közvetítettem, s rajtam keresztül reagáltak egymásra. !ttől lett izgalmas és érdekes a könyv.
Vekerdy és Ranschburg sok helyen és sokszor publikáltak, publikálnak, tanácsaikon, véleményükön keresztül egy kicsit betekinthetünk életükbe, de az igazi magánéletükről nem tudunk semmit. A könyv fülszövegéből egy kis önéletrajzban két olyan pszichológus mutatkozik be, aki a hetedik évtizedben is őrzi szellemi frissességét. Ahogy Révai Gábor említi az előszóban, az általa már "lerágott csontnak" hitt témákról is vannak meglepően új gondolataik. Így a könyvben a két pszichológus egymást nem is hallva hasonló véleményt mond a televíziózásról, az internetről, de megszólalnak magánemberként is, egy kicsit eltávolodva a pedagógiai-pszichológiai vonaltól.
- Két nagyon különböző emberrel beszélgettem - folytatja Révai. - A célom az volt, hogy olyan könyvet írjak, amelyben nemcsak a téma érdekes, hanem a megszólaló személyek is hitelesek. S úgy gondolom nekik is érdekes volt a beszélgetés, hiszen sokszor olyan témák kerültek elő, amelyekről az évek során nekik is megváltozott a véleményük, s most adott volt a lehetőség, hogy újragondolják, átfogalmazzák.
Érdekes könyv két érdekes emberről, aki az elmúlt hét évtizedben megélte a magyar történelem legviharosabb évtizedeit. Munkásságukban meghatározó személyiségei lettek több felnövő generációnak, szülőknek és gyerekeknek egyaránt.
Két olyan, független ember mutatkozik be, akitől nemcsak tanulni lehet, hanem akiről érdemes egy kicsit többet is megtudni.
Ugyanarról - egy mondatban
"Engedni felnőni valakit - ennél nehezebb és szebb feladatot elképzelni sem tudok. A modern nevelés tragédiája (...) tulajdonképpen az , hogy ezt nem teszi lehetővé. Nem engedi. "
Ranschburg Jenő
"Az iskola abnormális hely, ami abból is látszik, hogy az kérdez, aki tud, és annak kell válaszolni, aki nem tud."
Vekerdy Tamás