Két keréken a Fertő tó körül

Egyéb

No ne gondoljatok semmilyen extra hegymászásra, vagy komoly mélytengeri búvárkodásra. Én egy egyszerű, ám annál jobban erőt próbáló sportra a biciklizésre invitálnék mindenkit.

Magyarország legvédetebb tava a Fertő tó, melynek az egyharmad része fekszik nálunk, a többi Ausztriához tartozik. A magyarországi területen főleg nádast találhatunk, ami senkit se ijesszen meg, a nádas is izgalmas és teli van látnivalóval. A soproni NA-TÚRA 2000 Bt. rengeteg érdekes túrát szervez a nádi világba, kenuval, vagy csak gyalogosan. A kenus túrákon a Fertő tó nádasában közvetlen közelről ismerkedhetünk meg a nádas élővilágával, a hajnali madárlesen pedig szintén szakemberek vezetésével ismerkedhetünk meg a tó egyedülálló madárvilágával. S ez csak két érdekes program a sok közül, amit szerveznek.

Ám hagy térjek át az igazi kihívásra, a bicikli túrára. Ma már, ha kedvetek van, akár az egész tavat körbebiciklizhetitek. Fertőrákosról elindulva bicikliút vezet át a határon, ahonnan kiépített utakon kerekezhettek, megcsodálva a Fertő tó szépségét, szőlőültetvényeit, dimbes-dombos táját. A bicikli út nagy része Ausztriában található, ahol a tekerés mellett rengeteg látnivalóba is belecsöppenhettek. Természetesen a meleg napon való tekerés mellett a legjobb egy kis hűsítő fürdés a Fertő tóban, amelynek vize ugyanolyan kellemes, mint a Balatoné. Érdekessége, hogy a tó legmélyebb pontja 1,5 méter, s akár át is lehetne gyalogolni az egyik oldalról a másikra. A tó körüli biciklizés során rengeteg madárles, bemutató tábla jelzi, hogy mit és hol láthattok.

Az osztrák és a magyar határ vonalán, Fertőrákos után található a Mithrasz szentély, amelyet feltétlenül tekintsetek meg. A szentély érdekessége, hogy még a római katonák állították, akik ezt a keleti misztériumvallást tisztelték. A több mint két évezrede épített szikla évszázadokig a föld alatt volt, s csak a múlt század végén talált rá két fiatal, egy osztrák és egy magyar. A szentélyt csak jóval később, 1989 után tudták felújítani, hiszen a szentély a határsáv területén feküdt, s régebben oda csak külön engedéllyel lehetett bejutni. A ma már felújított szentélyt érdemes idegenvezetővel megnézni, aki nemcsak a szentély kialakulásáról mesél, hanem a Mithras kultúráról, a vallásról, és egy kicsit visszarepülhetünk a római légiósok világába több ezer évvel korábbra is.

De térjünk vissza a biciklire, amely valóban igazi kihívás, hiszen lejtőn le, emelkedőn fel, majd újra le és újra fel, s közben küzdeni a meleggel, a nappal, a szomjúsággal, azt hiszem mindenkinek egy igazi próbatétel.

Látnivalók, amit feltétlenül nézzetek meg:
- Fertőrákos: Kristály Múzeum. Itt a Magyarországon található kristályokat gyűjtötték össze, érdekes alakzatokat és gyönyörű kristályképződményeket láthattok.
- Fertődi Esterházy kastély, legszebb és legnagyobb barokk kastélyunk, ezt látni kell!
- Nagycenk, Széchenyi kastély, Széchenyi István gróf munkásságáról láthattok itt egy kiállítást.
- Sopron, a nyugati város, kis ékszerdobozként húzodik meg az Alpok lábánál. Utcácskái, házai, hangulatos világa egy kicsit visszarepít a XVIII. századba.
- Sopron és környéke, Károly kilátó, csodás erdők szintén kirándulásra csábíthatnak.
- Ausztriába áttekerve érdemes ellátogatni a Ruszt mellett található Marchenparkba-mesepark, ahol kicsi és nagy egyaránt szórakozhat, igazi vidámpark, sok-sok kihívással
- Ha pedig elfáradtatok, akkor szálljatok hajóra és menjetek hajóval át a túlpartra, ahol újra két kerékre pattanhattok és újra tekerhettek.