Kétbalkezes Varázsló - Bemutató a Madách Színházban

Egyéb

- Honnan jött az ötlet, hogy gyerekdarabot mutassanak meg egy olyan színházban, amelyben folyamatosan sikerdarabokat, musicaleket láthatnak a nézők.

- A Madách Színház minden évben bemutat egy-egy gyerekdarabot, amelynek én vagyok a vezetője. Lassan 15 éve folyik ez a munka, amelyet nevezhetünk missziónak is. A színházban folyamatosan játsszuk az elmúlt években bemutatott darabokat is, így pl. Lázár Ervin: Négyszögletű Kerekerdő c. meséjéből készült darabot, vagy a Lúdas Matyit.

- Mondta, hogy missziót folytatnak. Ma Magyarországon valóban misszió szükséges ahhoz, hogy gyerekdarabot mutassanak be a színházak?

- Véleményem szerint igen, hiszen egyszerűen botrány, hogy Budapesten nincs egyetlen egy gyerekszínház sem? Leszámítva persze a Kolibri Színházat. Szerintem a fővárosnak, s persze az országnak szüksége van egy komoly gyerekszínházra, ahol kizárólag a gyerekeknek mutatnak be darabokat. Ez nem tűnik egyáltalán álomnak, hiszen ha körbenézünk a környező országokban, pl. Ausztriában 40 gyerekszínház, Csehországban 19 és Dél-Koreában is külön színháza van a gyerekeknek. Ezt nézve nálunk is történnie kéne valaminek, hiszen erre szükség van!

- Szerintem történik is, igaz lassan, de élő példa erre a mostani bemutató is.

- Valóban, de önálló hely akkor is szükséges lenne. Itt van pl. a mi esetünk is. Általában a gyerekdarabokat a nagyszínpadon szoktuk játszani. Így történt ez a Kétbalkezes Varázslóval is, ami annyiban érdekes, hogy közben esténként játsszák az Operaház Fantomját, ami egy nagy díszletű, sok világítással megoldott, igen bonyolult darab. Ehhez kellett igazítanunk a mi előadásunkat is, tehát a mi díszletünket és a világításunkat úgy kellett megoldanunk, hogy az esti előadást ne zavarjuk. Így nézve a dolgot, a gyerekelőadásoknak mindig a nagy színpadi előadásokhoz kell igazodnia, ami nehéz. Most szerencsénk volt, mert ez könnyen sikerült.

- Miért pont Békés Pál regényét választotta?

- Nagyon szeretem a Pali műveit, s ezért gondoltam, hogy érdekes lenne, ha az ő darabját rendezném meg. Maga a mű is közel állt hozzám, amely egy mai világban, egy lakótelepen játszódik, amelynek ismerjük az előnyeit és a hátrányait, a szépségeit és a csúnyaságait. Békés Pál a regényt dramatizálta, verseket írt még hozzá, amelyeket Mericske Zoltán zenésített meg. Így jött létre az új darab, amelynek a műfaját, ha nagyon meg akarnám határozni, akkor zenés mesejátéknak nevezném.

- Más-e mese darabot rendezni, próbálni? S mit szóltak a színészek ehhez?

- A színészek nagyon élvezték, s ami fontos, hogy itt valóban a legjobb színészek játsszák a szerepeket. Nincs különbség mesedarab és dráma, vagy musical között. Talán ezért is volt olyan sikeres a bemutató is. Még a főpróbákon ismerős óvódás csoportokat hívtunk meg, hogy lássuk milyen a hatás. De hamar megnyugodtunk, sikerünk volt, s a gyerekeket nagyon elvarázsolta a történet.

- Kiknek szól az előadás?

- Főleg nagyobb gyerekeknek készítettük, 8-10 éveseknek. Ám ugyanúgy értik, élvezik a kisebbek is. Bár számukra inkább a Négyszögletű Kerekerdőt ajánlanám. Mégis a színház varázsa, a mese magával ragadja a kicsiket is, ezért félve bár, de nekik is ajánlom a Kétbalkezes Varázslót. És persze a szülőknek, a családoknak, hiszen a színházba járást, a színház varázsát csak így ismerheti meg a gyerek. Fontosnak tartom, hogy a gyerekek megtanulják, hogy hogyan kell a színházban viselkedni, hogy kell ide felöltözni, s egyáltalán legyen élményük már gyerekkorukban a színházról.

A főbb szerepekben:

Lippai László, Haffner Anikó, Götz Anna, Hűvösvölgyi Ildikó, Laklóth Aladár

Legközelebbi előadások:

október 2. 10.30

október 9. 10.30

AK