A káprázatos színekben pompázó kolibri az őserdő ékszere ? így tartják az ott élő népek és maguk a madarakkal foglalkozó tudósok. Itt Budapesten is csillog egy ilyen ékszer, mégpedig egy egész dobozra való: a Kolibri Családi Színház a Jókai téren, amely immár 14. évadját kezdi. A színtársulat nem akárhogyan hívja fel magára a figyelmet: szeptember első hétvégéjén, kétnapos, országos színházi fesztivált rendez, rangos, gyerekeknek szóló előadásokkal. A belépés mindkét nap díjtalan.
A várhatóan nagysikerű rendezvényeken a hazai és külföldi bábművészet jeles képviselői szórakoztatják közönséget, a legjobb előadás pedig Michel Indali-díjban részesül.
A terézvárosi Jókai téren, a szabad téren valamint a színházban a magyar és a határon túli társulatok nem kisebb szerzők műveit adják elő mint Weöres Sándor, Móra Ferenc, s emellett kortárs gyerek és ifjúsági szerzők művei elevenednek meg a pódiumon.
Szombaton délelőtti beköszöntő után 10 órakor Albert Péter Mesemalac című produkciójával nyit a fesztivál a budapesti Batyu Színház előadásában. Ezután szinte óránként követik egymást a rövidebb, hosszabb lélegzetű művek kicsiknek és nagyoknak.
Felejthetetlen programnak ígérkezik a Tinnyéről érkezett Figurina Animációs Kisszinpad Gigantocircus című előadása, valamint a Romániából érkezett Keljfeljancsi Komédiás Kompánia, akik a ?Mátyás király és a kolozsvári bíró" című színházukkal érkeztek. A szombati programot egy felnőtteknek szóló előadás és közös tanácskozás zárja.
Az előadások között mindkét nap a Kolibri Harsona Quartett muzsikál.
A vasárnapot szintén tíz órakor a Kolibri Színház, Dajka Margit Színész- és Bábszínészképző Stúdiója nyitja. A művészek Pierre Gripari: Mesék a Broca utcából című produkcióját adják elő, a műsorfolyamban többek között a budapesti Fabula Bábsznház Holle anyóját is láthatják a gyerekek és persze szüleik.
Jó tudni, hogy a mostani esős borongós időben sem marad el a fesztivál, bár lehetséges, hogy a produkciók sorrendje megváltozik: eső esetén minden programot a színházteremben és az előcsarnokban tartanak meg.
Műsorvezetők: Kolibri Hölgy: Sallai Virág és Kolibri Úr: Ruszina Szabolcs
XIV. Kolibri Fesztivál, 2005. szeptember 3-4.
Helyszín: Jókai téri játszótér és a Kolibri Színház (VI., Jókai tér 10.)
Tel: 311 08 70, 312 06 22,
Web: www.szinhaz.hu/kolibri/fesztival
Mail: kolibri@szinhaz.hu
A színházról
Ez az első olyan gyermekszínház Budapesten, ahol minden gyermek-korosztály megtalálja az érdeklődésének, szellemi és lelki fejlődésének megfelelő előadást. Három színhelyük, a Kolibri Színház (Jókai tér 10.), a Fészek (Andrássy út 74.) és a Pince (Andrássy út 77.) egymást kiegészítve, sajátos arculattal és önálló művészi programmal várja nézőit. Gazdag repertoárját a műfaji változatosság, az új iránti fogékonyság jellemzi.
Nézőik megszokták, hogy a bábjátéktól az élőszínházi előadásig, az interaktív költői játéktól a kalandos meséig, a monodrámától a musicalig a változatosság, a művészi eszközök sokszínűsége jellemzi előadásaikat. Ezek a formajegyek csak egy olyan, mindenre nyitott, az áldozatos munkát vállaló, az új technikák iránti érdeklődést és fogékonyságot önmagunkban folyamatosan ébren tartó gárdával valósíthatóak meg, mint amilyen a Kolibri Színház társulata.
Norvég kezdeményezésre 2003-ban felmerült egy nemzetközi méretű, öt országgal közösen szervezett Glitterbird program terve. A szervezők e programmal keresték fel a Kolibri Színházat, felkérve, hogy mint magyar résztvevő vegyünk részt az Európai Bizottság ?Kultúra 2000" pályázatán. A programban résztvevő öt ország: Norvégia, Finnország, Dánia, Franciaország és Magyarország. A ?Glitterbird (Csillám-madár), művészet a legkisebbekért" című pályázat célja a három év alatti gyerekek számára művészi alkotások létrehozása. Olyan, bármely művészeti ágban (színház, tánc, bábszínház) megszülethető kulturális alkotások létrehozását kívánja ösztönözni, melyek alkalmasak az e korosztállyal való kommunikálásra. A pályázatban résztvevő országoknak, így a magyar félnek is, a három év alatt 3 produkciót kell létrehoznia.