Kopt műkincsek Budapesten - Igazi kincsek a Szépművészeti Múzeumban

Egyéb

A március 18-án megnyíló Kopt művészet kincseit bemutató kiállítás szintén hasonló élményekkel gazdagíthatja a gyerekek tudástárát.

Ám mi is az a kopt művészet, s milyen korhoz köthető? A Kr.e 4. és Kr.u. 7. század közötti, évezrednyi időszakban a klasszikus görög-római művészet stílusa, témái, formái, sajátosan egyiptomi alakot öltöttek, és létrejött Egyiptom későantik és korabizánci művészete, azaz a kopt művészet.

S, ha már kopt művészetről beszélünk, akkor fontos megemlíteni, hogy ez egy korai keresztény művészet, és a kopt kereszténység a mai napig is megtalálható Egyiptomban.

S, hogy mitől is érdekes ez a kopt művészet? Talán attól, hogy története, társadalmi összefüggései a mai napig homályban maradtak. Emiatt sokszor nem is beszéltek a művészetéről, kulturájáról. A mostani kiállítás ezt a homályt szeretné eltüntetni, a Szépművészeti Múzeumban bemutatott százharminc tárgy is ezt a célt szolgálja.

A kiállítás egyik szenzációja egy mostanáig szinte ismeretlen, hatalmas értékű VI. századi ikon, amely szintén ékes bizonyítéka annak, hogy keresztény vallási képeket nemcsak a görög kultúrkörben festettek, hanem a fáraók földjén is.

Mit láthattok még a kiállításon? Lesznek kőből faragott domborműves sírsztélék, fafaragványok, kidolgozott textilek, csontmunkák, agyagedények. Mondhatnátok, hogy bizony ez nem is annyira érdekes, de ha belegondoltok, hogy az egyik kiállítási tárgyon, egy több mint 1500 éves kulcson még látható az egyiptomi kolostor apátjának a neve, aki még arra sem volt rest, hogy elődei nevét is ráíratta.

A kiállítás másik érdekessége, hogy megmutatja az átmenetet az ókor és a középkor között. Ezt az átmenetet lehet tanulmányozni a kopt művészetben is, amely méltón mutatja, hogyan alakult át az ókori világnézet vallásos középkorivá.

S, ha már ellátogattok a Szépművészeti Múzeumba, akkor feltétlenül nézzétek meg az állandó egyiptomi kiállítást is, mely előzménye a kopt kultúrának, és - a maga 3-4000 évével, - egy ősi civilizáció emlékét idézi.

A kiállítás 2005 március 18-án nyílik a Szépműveszeti Múzeumban,

nyitva május 18.-ig.