Mesék a múltból a jelenbe - Marék Veronika meséi

Egyéb

De vajon miért ébrednek fel a mesehősök, s egyáltalán jó-e, ha felébrednek? A választ Marék Veronika, az író adta meg.

- A Kipp-Kopp sorozat még a 80-as évek elején kezdődött el, s először egy bábfilm hőse volt. Ekkor el is készült a Kipp-Kopp baba, ami a mai napig megvan. Sokszor ez a baba aratja a nagyobb sikert, mint a hozzá kapcsolódó mese. Bár a kettő egymás nélkül nem nagyon élne meg. Szóval a bábfilmből végül nem lett semmi, de megmaradt a mese. Azok a könyvek, amelyeket mostanában megjelentetek, már korábban is megjelentek. Egyik sem igazán újdonság. Bár a gyerekeknek minden mese új.

- Kipp-Kopp kalandjait már követhettük télen, karácsonykor, tavasszal, de a történetei folytatódtak.

- Igen, azóta megjelentek az újabb sorozatok. Kipp-Kopp megismerkedett Tipp-Topp-al, a kis gesztenyelánnyal, és családot alapítottak. Gyerekeik lettek, ez a mese található meg a Kipp-Kopp gyerekei c. mesében. A sorozat utolsó, eddig megjelent része pedig a Kipp-Kopp és a hónapok, amely egy oktató könyvecske. A gyerekeknek elmagyarázom a hónapokat, hogyan múlik el egy év, s minden hónaphoz tartozik egy?egy mese, amely még látványosabban elmagyarázza az idő múlását.

- A meséi sokszor tanmesék, de ez a legutolsó még rengeteg kreatív ötletet is tartalmaz.

- Igen, a könyv elejére és hátára kis képeket rajzoltam, egyszerű ötleteket, hogy hogyan kell pipacsbabát készíteni, makk emberkét, gyermekláncfű nyakláncot stb. S úgy veszem észre, hogy ez nagyon sikeres. A mai anyukák, mintha nem ismernék ezeket a kis ötleteket, s ha máshogy nem, akkor most a Kipp-Kopp-al újra tanulják és persze tanítják őket.

- A Kipp-Kopp meséi is újra éledtek, de sokkal mély álmából ébredt fel a Csúnya kislány vagy a Laci és az oroszlán. Újra igény van ezekre a mesékre, vagy egyszerűen nosztalgiából adják ki őket újra?

- A mesére mindig igény van. Egy kicsit bajban voltam a régebbi meséimmel, mert féltem, hogy már elavult lesz a képi világa. Szerencsére ennél a két mesénél ez nem volt baj. A mesék egyébként a mai napig megállják a helyüket, hiszen kortalanok és ugyanazokról a problémákról szólnak, ami anno és ma is probléma lehet. A Csúnya kislányban arról van szó, hogy a kislány nem fésülködik meg, nem öltözködik fel rendesen, s ezért a többiek kinézik, ám, amikor átvarázsolódik hirtelen mindenki megszereti. A Laci és az oroszlán c. mese a bátorság próbájáról szól, egy kisfiúról, akit egy kis oroszlán megtanít a bátorságra, s így Laci el tudja fogadni önmagát, s a többiek is befogadják. Ezek a témák szerintem örök érvényűek, s ugyanúgy fontosak a mai gyerekeknek is.

- Ha már újra élednek a régi könyvei, akkor folytatódni fog a sor?

- Bevallom a többi könyvekkel egy kicsit bajban vagyok. A Tegnap, ma, holnap c. könyvem, vagy a vásárlásról szóló mesém rajzai a 70-es évek divatja szerint készültek. Azok a termékek jelennek meg a könyvben, azok a boltok, amelyek 30 évvel ezelőtt még voltak. Lehet, hogy a mai gyerek nem értené meg, hogy mi az a Csemege, Trafik, hiszen ők már más világban élnek. S ha már a környezetet át kell rajzolnom, akkor a szereplőket is meg kell változtatnom, a ruhájukat, a hajukat, amelyek szintén ezt a kort idézik.

- Lesznek?e új meséi, amelyek ma születnek?

- Szeretnék írni, s már itt van a fejemben a vázlata. Természetesen Kipp-Kopp meséit szeretném folytatni, s a mesék mellé egyéb kiegészítőket is készítenék. Hiszen ez a kis figura megérdemli, hogy szeressék, ne csak a könyv lapjain, hanem beköltözhessen a gyerekszobába is, akár mint naptár, akár mint képek formájában.