Mesélő tárgyak - vetélkedő a Bajor Gizi Színészmúzeumban

Egyéb

S, hogy kapcsolódik a Színészmúzeum a gyerekekhez? Sok szállal köthető össze a múzeum és a gyerekek. Először is érdemes az épületben egy sétát tenni, mely élmény felnőttnek és gyereknek egyaránt. Hiszen melyik gyerek ne nézné tátott szájjal Jászai Mari színésznő Stuart Maria jelmezét, amely egy kész remekmű. Gondolom sok kislány megbabonázva húzna fel kis kezeire egy igazi cérna kesztyűt, vagy rakna a fejére egy áttetsző selyemből készült fejdíszt. S akkor még a cipőkről és a ruhákról még nem is beszéltünk. Az élet egy színház, s ez a mondás, itt a múzeumban nagyon kézzelfogható. A tárgyak mesélnek, a látogató pedig csak tátja a száját, hogy micsoda titkok, rejtett üzenetek bújnak meg a ház falai között.

S bizony, a tárgyak mesélnek, ahogy ezt az új vetélkedő címe is magában foglalja. A múzeum pedagógusai ? Szebényi Ágnes és csapata- családi vetélkedőre invitálja az aprókat, nagyokat. A múzeumban föllelhető legérdekesebb tárgyakból másolatot készítettek, amelyeket most már nyugodtan lehet fogdosni. S már indulhat is a játék. A családoknak pontokat, azaz pecséteket kell összegyűjteniük egy kis füzetben. Pecsétet kaphat az, aki kitölti a múzeum tesztlapját, vagy érdekes színházi emlékeket hoz be a múzeumba ? lehet, ez színházjegy, meghívó, fénykép, vagy egy érdekes történet. A vetélkedő célja, hogy minél több pecsétet kapjon a család, s így máris bekerülhet a versenybe, amelynek az ünnepélyes díjkiosztó gálája május 29-én lesz a múzeum kertjében.

De mit rejt még ez a csodás múzeum? A híres színésznőket bemutató állandó kiállítások mellett időszakos bemutatók is láthatók. Ilyen a mostani is, amely a Régiség- Újdonságok címet viseli. A kiállítás igazi csemege, ahol eddig a nem látható emlékek közül válogattak össze a múzeológusok a kincseket. Csak, hogy egy párat soroljak fel: látható Lukács Margit színházi jelmezei, Faragó Géza századfordulós látványtervei, Szeleczky Zita és Rákosi Szidi antik bútorai, Sinkovits Imréről, és Páger Antalról készült kis szobrok, Ruttkai Éva utolsó színpadi kellékei.

A múzeumban sétálva egy kicsit magával ragadja az embert a múlt, a színház világa, a varázslat, hogy milyen is lehetett régen színésznőnek lenni, milyen lehetett a siker, az az imádat, ahogy egy-egy színésznőt körülvettek a rajongók. A megbecsült tárgyak, emlékek sorát végignézve újra átélhetjük a régiek csillogását. Valóban itt nemcsak a színház mesélhet , hanem a tárgyak is, amelyeknek valóságos történeteik vannak.

Fedezzék fel együtt ezt a csodát!

Bajor Gizi Színészmúzeum

Budapest, 1126, Stromfeld Aurél u. 16.

Foglalkozások időpontja:

május 7, szombat 15.30-től 17.30-ig, a Bajor Gizi Színészmúzeum kertjében

május 22, vasárnap a nemzeti Múzeum kertjében

május 29, vasárnap a Bajor Gizi Színészmúzeum kertjében