Mesepoétika - Boldizsár Ildikó új könyve

Egyéb

Boldizsár Ildikó szakterülete érdekes, kizárólag a mesékről ír.

Bár ezt is megkérdőjelezhetném, ahogy az író is teszi. Hiszen ő nemcsak mesékről ír, hanem a mesék mögöttes tartalmáról, a mesék erejéről, világáról, arról, hogy a mese nemcsak a gyerekeknek szólnak, hanem nekünk, ?buta felnőtteknek" is.

A műfaj igen sokrétű, népmesétől kezdve, a jól ismert Grimm meséken keresztül, egészen a máig megtalálható műmesékig, mindegyiknek fontos jelentése van. A könyvben ezekre a jelentésekre keresi a választ az kutató, hogy vajon miért is alszik ennyi évet Csipkerózsika? S vajon a száz évet alvó lányka, tényleg az ifjú lovag csókjától ébred fel, vagy magától is felébredt volna? Miképp tud Hamupipőke ennyi megpróbáltatás ellenére talpon maradni? Miben tud bízni, s miért teremt maga körül olyan precíz rendet? Vagy csak egy másik egyszerű kérdést említsek, miért nincsenek kertek a mesékben?

Boldizsár Ildikó ezekre a kérdésekre keresi a választ, s szerintem meg is találta. Hiszen az írásai mind-mind egyszerűen, érthetően levezetve elvezetik az olvasót a mesék igazi értelméhez, a megértéshez. De vajon kell-e, hogy ilyen módon értsük a mesét?

Nem ösztönös-e ez az érzés. Valóban az, hiszen, ahogy az író is fogalmaz, mindenkinek megvan a kedvenc meséje. Kinek a Három kismalac, vagy a Hófehérke, kinek egy?egy népmese. Érdemes ezen egy kicsit elgondolkozni, hogy vajon nekünk miért pont az a mese tetszik? Miért tudjuk ezt vagy azt a mesehőst jobban elfogadni, befogadni? Mi a közös bennünk, mi a közös utunk?

A kedvenc mesék mellett még egy fontos dolgot említ az író, a mese gyógyító erejét. Saját tapasztalatából tanulta meg, amint egy gyerekkórházban olvasott fel meséket, hogy melyik beteghez, melyik mese illik.

De gondoljunk az egészséges gyerekekre is, nekik milyen fontos a mese. Egy-egy esti mese, milyen összetartó erő lehet a családban.

Melyik a jobb megoldás, felolvasni, vagy fejből mesélni? Ildikó szerint mindegy, az a fontos: a gyerekeknek meséljünk, s ne csak esténként, hanem bármikor, amikor problémát kell megoldani, feszültséget oldani. Hiszen a mese ereje hatalmas, a mese minden gondot legyőz, a mese gyógyít!

Boldizsár Ildikó: Mesepoétika, Akadémiai Kiadó, 2004