Szent Márton Kr.u. 320 körül született a római Pannónia provincia Savaria városában, a mai Szombathelyen, ma is ő a város védőszentje. Édesapja légiós katonatiszt volt, akit ide-oda helyeztek, így kerültek Itáliába, majd Galliába. Márton pogányként látta meg a napvilágot, s tizenöt éves volt, amikor besorozták a római hadseregbe. Nemcsak vitézségével tűnt ki, hanem jóságával, a betegek és a szegények iránti részvétével is.
Egy másik legenda szerint, a ludak prédikáció közben zavarták meg a püspököt. Ezeknek a legendáknak köszönhető, hogy november 11-én, ludat kell sütni.
Márton napjához nemcsak a ludak kötődnek, hanem a jó bor is, ilyenkor kell a gazdáknak megkóstolniuk az újbort. És persze ünnepelni, hogy jól sikerült-e az idei termés.
A régi szokásokat és hagyományokat ma már egyre több helyen próbálják újra átadni a gyerekeknek és felnőtteknek. Most két helyre szeretném felhívni a figyelmeteket, ahová ha hétvégén kedvetek, van látogassatok el.
Márton-napi mulatság a Vajdahunyadvárban
2005. november 13-án, 10 és 18 óra között
A szervezők az evés-ivás és mulatozás mellett szeretnék bemutatni nektek, hogy milyen szokások voltak régen. Lesz itt lúdtollal való írás, viaszos pecsételés, beszélgetés a hagyományokról és perzse sok-sok játék és zene.
A november 13-i vasárnapon a szervezők beszélgetőpartnere Korkes Zsuzsa néprajzkutató lesz. A beszélgetés ideje alatt, aki megéhezne, annak kizárólag libazsiros kenyeret szolgálnak fel, a Márton napi ludas hagyományokhoz méltón.
Az előadást követően Szvorák Kati és a Gombai zenekar koncertje, táncháza szórakoztatja a közönséget, miközben kirakodóvásár, libapecsenye-sütés és a gyerekeket kikapcsoló hagyományőrző Márton-napi játékok lesznek, közülük nem hiányozhat Lúdas Matyi, aki elmeséli majd történetét.
Márton-napi program:
A nap folyamán (10-18 óráig) kirakodóvásár, libapecsenye-sütés, feladatlapos tudáspróba, valamint Veszely Ferenc ?Szőlőfestmények borkísérettel" c. időszaki kiállítás megtekintése.
10 és 14 óra között:
-hagyományőrző Márton-napi játékok bemutatása (az udvaron, valamint a múzeum épületében)
-írás lúdtollal és viaszos pecsétnyomás
-mesemondás: Fazekas Mihály Lúdas Matyi c. elbeszélő költeménye
14 órától:
-Beszélgetés Korkes Zsuzsa néprajzkutatóval a Márton-napi hagyományokról, valamint a témához kapcsolódó aktuális kérdésekről (moderátor: Csók Márta, főosztályvezető)
15 órától:
-Koncert: Szvorák Kati és zenekara
16 és 18 óra között: -táncház tánctanítással
Jegyár: Gyerek: 500.- Ft / Felnőtt: 800.- Ft / Családi: 2000.- Ft (4 fő)
Cím: Magyar Mezőgazdasági Múzeum Budapest, Városliget, Vajdahunyadvár
1146 Budapest, Városliget, Vajdahunyadvár, 1367 Bp. 5 Pf. 129. Tel: (36-1) 363-5099, honlap: www.mmgm.hu
A szentendrei Skanzenben is igen színes Márton napi programokat találhattok: Itt is a régi szokást szeretnék feleleveníteni a szervezők, sok-sok játékkal és libaétellel.
Hagyományőrző programok
- Vidám Tollfosztó: a téli társas munkák örömeit, hangulatát idézik fel a szentendrei Hagyományőrző Óvónők vidám és pajkos történeteikkel, dalaikkal.
- Márton-napi életképek: sütés-főzés, hímzés, varrogatás, társas játékok, déli harangszó.
- Márton-napi csemegék: sült alma, sült krumpli, sült tök, pattogatott kukorica, mézeskalács.
- Lúdgégetészta készítés
- Kenőtoll készítés
- Gyertyamártás
A Jászárokszállási Fogadó udvarán (a Skanzen területén, az Alföldi Tájegységben) 10 és 18 óra között:
Hagyományőrző programok
- Bornépek Dalai - Bordalverseny gálája, mindkét nap 11 órai kezdettel
Fellépnek: Tulipánt Népzenei Együttes (Csorna), Tabulatúra régizene-együttes (Budapest), Guzsalyas Énekegyüttes (Újvidék-Vajdaság), Bartina Zenekar (Szekszárd), Esztenás (Miskolc), Csalóka Együttes (Topolya-Vajdaság), Turai Énekmondók (Tura), Utra Mari Társaság (Budapest), Fiastyúk Énekegyüttes (Budapest), Técsői Banda (Kárpátalja)
- A Bab Társulat Lúdas Matyi című előadása 14 órai kezdettel
- Krumpli puska és tollsíp készítés
Jó szórakozást!