Múzeumkommunikácó - beszélgetés Szabics Ágnessel

Egyéb

A budapesti Mucsarnokban a múzeumkommunikációs foglalkozásokat Szabics Ágnes tartja, aki mint pedagógus és képzőmuvész barangol a gyerekekkel a képek, a színek és formák világában.

- Három éve kért fel a múzeum, hogy találjak ki egy ún. múzeumkommunikációs foglalkozást, amelyre egyre több iskolai csoport jönne el. Ez egy fajta látogató becsalogató program, amelyre, úgy veszem észre, hogy szívesen hozzák a pedagógusok az osztályokat. Jönnek alsósok, felsősök, sőt még óvodás csoportok is, akiknek a vezetői úgy gondolják, hogy a vizuális nevelés, a múzeum látogatás ugyanúgy fontos része a nevelésnek, mint bármilyen más tantárgy.

- Foglalkozásaidat mindig egy-egy kiállításhoz kötöd, s persze ehhez kapcsolódnak a feladataid is. A francia festészetet bemutató kiállításnál mi volt a koncepciód?

- A foglalkozáshoz szorosan kapcsolódik a képek megtekintése, amelyet szintén valami elv szerint nézzük. Az idősebb korosztállyal csendéleteket néztünk meg. Hiszen a csendélet végigkíséri ezt a kiállítást, jelen esetben a 400 évet. Igaz szerepe, jelentése sokszor változott, de az alapelv mindig megmaradt. A csendélet az életöröm és az elmúlás kontrasztját mutatja be.

Ezt próbáljuk megfigyelni, erről beszélgetünk.

A másik koncepció, az ablakok voltak, hiszen a kiállítás képei között sokszor visszatér az ablak motívum, a természetes fény jelentősége. Az ablakok ábrázolása mellett figyelemmel kísértük a fény és árnyék változását. Az ehhez kapcsolódó feladat pedig egy ablak lefestése volt, amely a gyerekek elképzelt belső világát tükrözte. A kisebbekkel, alsósokkal, óvodásokkal portrékat néztünk meg. Azt próbáltam nekik megmutatni, hogy miképp változott az emberábrázolás a négy évszázad alatt, hogyan változtak a színek, a fények, az alakok.

- A múzeum látogatás úgy lett kerek, hogy külön foglalkozást is tartottál a gyerekeknek. Miért pont a fotogram technikát választottad?

- Mivel a kiállítás alcíme a fény és árnyék, úgy gondoltam, hogy ezt ez a technika tudja a leghívebben bemutatni. Nem egy veszélytelen technika ez, hiszen sötétben kell a gyerekeknek dolgozniuk, vegyszerek mellett. Mégis úgy érzem, hogy nagyon szerették ezt a foglalkozást, hiszen a képzőmuvészetnek egy teljesen új válfaját ismerhették meg.

- A kiállítás lassan zár, két hónap leforgása után, hogy látod, szerették a gyerekek ezt a foglalkozást?

- Mindenképpen pozitív volt a visszajelzés. Jó volt látni a gyerekek érdeklődését, odafigyelését. S főleg azt, hogy a múzeum, a képzőmuvészet fontos volt számukra, érdekelte őket, kíváncsiak voltak. Talán ez a legfontosabb.

- Ez a fajta foglalkozás, egy teljesen más gondolkodásmódra ösztönzi a gyerekeket, elmondhatják saját véleményüket, megfogalmazhatják érzelmeiket egy-egy kép láttán. Mennyire tudatos ez a foglalkozás?

- Talán ezt tartom a legfontosabbnak, hogy a gyerekek mernek gondolkozni. Ők nem egy muelemzésen vesznek részt, hanem megismerik a festő világát, barangolunk évszázadokon keresztül. Látják a technikák sokszínuségét, az elképzelések, a stílusok váltakozását. S így egy kicsit közelebb kerülnek a muvészethez, a festészethez.

- A munkád a vizuális nevelés egy kiemelkedő módja. De vajon van-e ma ennek folytatása az iskolában, más múzeumokban?

- Múzeumokban igen, hiszen ma már mindenhol egyre fontosabb a múzeumpedagógia. Az iskolák is talán elkezdik ezt a fajta tanítást, csak sajnos egyre kevesebb óraszámban és egyre kevesebb megértéssel foglalkoznak ezzel a tantárggyal. Nem vagyok optimista a vizuális nevelés terén, s amit én teszek még az is kevés.

- De mindenképp megéri? Mi a folytatás? Most bezár ez a kiállítás, mi lesz a következő?

- Még várakozok, annyit tudok, hogy a következő nagyszabású kiállításon Dalí muveivel ismerkedhet meg a közönség, de a foglalkozások még terv szinten sincsenek kitalálva. Az újonnan nyíló Ludwig Múzeumban viszont március 15-től, szombatonként tartok foglalkozásokat, 6-12 éves korosztálynak, mindig az adott kiállításhoz kapcsolódóan.

Ha felkeltettem Önökben az érdeklődést, s szeretnének részt venni Szabics Ágnes foglalkozásain, akkor hívják a 06-30-343-6267-es számon, vagy írjanak a tintahal@freemail.hu címre.