November - a hónap ünnepei, hagyományai, szokásai

Egyéb

Ha kedvetek van, akkor írjátok fel a megfigyeléseiteket, hátha beigazolódnak a régi hagyományok. Halottak napja, és Mindenszentek

A november hónap elnevezése a régi rómaiak novem szavából ered, amely kilencet jelentett. S bár ez nem igaz a mai naptárra, hiszen a november nálunk a 11. hónap, viszont a rómaiknál a november a kilencedik hónap volt. A számok változtak az évezredek során, de a név megmaradt, s a mai napig november hónap a régi római szóból ered.

November 1-2. Mindenszentek, halottak napja
November első két ?három napja a halottak kultuszát szolgálja, de ez az ünnep már nem a rómaikhoz kötődik, hanem a keltákhoz. November 1. volt a kelta év kezdete, amikor halotti áldozatokat hoztak az elhunyt tiszteletére. Ez a kelta szokás egy idő után beépült a katolikus egyház szokásába, s november elseje Mindenszentek ünnepe lett, november másodika pedig Halottak napjaként vonult be a hagyományok körébe. Később a hagyomány kibővült azzal a szokással, hogy az elhunytak sírjára gyertyát raktak, sőt egyes helyeken még élelmet is vittek a sírhoz, nehogy a halottak valamilyen hiányt is szenvedjenek. Ezen a napon általában hosszabban szólnak a harangok, ennek az a célja, hogy a harangszóval elfedjék a a szellemek siránkozását.

November 11. Márton nap
A november eleji ünnep után 11-én, Márton napja a következő a hagyományok és az ünnepek sorában. Márton napján szokás ludat enni, de ilyenkor kell már az idei borra is ránézni, azaz megkóstolni az újbort. Sőt időjós mondások is szokásban vannak ilyenkor : ?Ha Márton lúdja jégre áll, Karácsonykor sárban botorkál.?

November 19. Erzsébet napja
Szent Erzsébet, I. Andárs magyar király leánya volt. A római katolikus egyház egyik legismertebb szentje. Személyéhez már életében legendák fűződtek, miszerint a szegények számára vitt kenyér a kötényében rózsává változott.
A néphit szerint: ? Ha Erzsike megrázza dunyháját, az havazást jelent.?

November 25. Katalin napja
Katalin napjához is rengeteg időjóslás kapcsolódik, sok helyen Katalin napján vízbe teszik a gyümölcsfaágakat, hogy Karácsonyra kizöldüljenek.
Időjóslás: ? Ha Katalin kopog, Karácsony locsog.?

November 30. András napja
Ez a nap a pásztorok egyik legutolsó napja, amikor leszámolhatnak a jószággal. András nap utáni vasárnapon kezdődik az Advent, a karácsonyvárás időszaka. Ettől kezdve nem illik bálokat, lakodalmakat tartani.