Az évente meghirdetett pályázat alapvető célja a környezettudatos gondolkodás erősítése, hogy a Duna teljes vízgyűjtő területén élő gyerekek minél többet megtudjanak a folyóról, a környezetéről, megismerjék a Duna valódi értékeit, és ezzel védelmének fontosságát. A kikötés éppen ezért az, hogy a mű megalkotásához csak az élő vízhez kötődő anyagok használhatók: kavics, kagyló, sodoródó fadarab, valamint a vízbe dobált és a parton lelt szemét.
"Duna tündér útjára bocsátja hajóit"
- Horgászzsinórt és halászháló darabot találtunk a mályi tó partján, ebből indultunk ki - mondta a győztes csapatot vezető biológia-földrajz szakos tanárnő, Barta Ildikó. - A csillogó, fodrozódó víz pedig azt a gondolatot ihlette, hogy a habokból tündér emelkedik ki. Adta magát, hogy a hálóból legyen a ruhája, a kis csapat egyik tagja pedig kosárfonó szakkörre jár, így nádból készült a tündér feje. A törékeny alakot virágokkal díszítették, és ahogyan dolgoztak az anyagokkal, kialakult a kis hajó is. Az iskolában több kis csoport is készített pályaművet, de mindenképpen Dendök Virginia, Csege Vanda, Ottlakan Kitti és Rozsnavszki Nikolett alkotása sikerült a legjobban, így azt nevezték az országos versenyre. Az alkotásról készített fotókhoz azután egy kis üzenetet is megfogalmaztak Stoll László javaslatára, aki a Holocén természetvédő egyesület munkatársa, így egészült ki a pályamű a környezet és természetvédelem gondolatával, és Duna tündér ezekkel a szavakkal bocsátja útjára hajóit: "Menjetek hajóim szerencsével, gyűjtsétek össze az emberek által széthagyott szemetet...", végül a Hej, Dunáról fúj a szél című népdal kezdő sorával lett teljes a pályamű.
"Menjetek hajóim szerencsével, gyűjtsétek össze az emberek által széthagyott szemetet..."
Barta Ildikó elmondta, bár a helyi tó partján, Mályiban készült a mű, azóta már közösen felkeresték a Dunát, már csak azért is, mert Esztergomban az országos versenyen, magán a folyón is voltak feladatok. "Nagy meglepetés volt a siker, hiszen minden ország nemzeti versenyeinek győzteseivel mérték össze a mi alkotásunkat. A gyerekek hetedikesek, így jövőre is mindenképpen indulunk a pályázaton, de ez a jó eredmény feladta a leckét, nem lesz könnyű újat és hasonlóan sikeres pályaművet megalkotni."
A Duna Védelmi Nemzetközi Bizottság és a Duna Környezetvédelmi Fórum felhívására Ausztria, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Horvátország, Csehország, Magyarország, Németország, Moldávia, Románia, Szerbia, Montenegró, Szlovákia, Szlovénia és Ukrajna iskolásai összesen körülbelül 3000 pályamunkát küldtek be. Különdíjat kapott a bolgár Stefka Ilieva Lazarova és Veselina Ilieva Uchova alkotása, valamint Veronika Pozsonyiová és Eva Nagyová Szlovákiából érkezett műve.