Idén III. alkalommal rendezték meg a Nemzetközi Médiakonferenciát Balatonalmádiban, ahol a következő témákban tartottak előadásokat:
1. Médiaműfajok és médiahatás,
2. Média - Morál - Erőszak,
3. Interaktív Média (Internet és számítógépes játékok),
4. Médiaszabályozás Magyarországon és az EU-ban.
A médiakonferenciát egy médiakampány előzte meg, melyben az NGYSZ a szülők és a pedagógusok figyelmét arra hívta fel, hogy milyen változásokat okozhat a média, az Internet, a számítógépes játékok a gyermekek életében.
A konferencián közel nyolcvan szakember - jogász, pszichológus, médiakutató, ügyész, bíró és filmrendező - tartott előadást kutatási tapasztalatairól. Az előadók között szerepelt dr. Kósa Éva, dr. Tari Annamária, Münnich Iván, Hammer Ferenc, dr. Vaskuti András, Kovács György, László Miklós, Sági Matild, Kolosi Péter, Harrach Péter, Lévai Anikó, Németh Zsolt, Kovács András Bálint, Rab Árpád, Gonzalo Frasca (Dánia), Anthony Zold (USA).
A konferencia anyaga az ORTT és az NGYSZ kiadásában könyv formájában is kiadásra kerül 2006-ban, melyben olvashatjuk a konferencián elhangzott előadásokat és kutatási anyagokat.
A III. Nemzetközi Médiakonferencia - a korábbi két konferenciához hasonlóan - a résztvevők közös zárónyilatkozatával fejeződött be:
KÖZÖS NYILATKOZAT
A Konferencia résztvevői örömmel állapították meg, hogy a 7 évvel ezelőtt indult kezdeményezésük eredményesnek bizonyult a jogalkotás területén, kivéve a gyermekeket célzó reklámok esetében. A hatályos magyar jogszabályok általában megfelelnek az európai normáknak, és reményeink szerint a jövőben is követni fogják az európai jogalkotás tendenciáit. Ugyanakkor sajnálattal állapítottuk meg, hogy a legújabb kutatások eredményei azt mutatták, hogy a gyermekek egyre inkább magukra hagyatottak a médiahasználat során. Megállapíthatjuk, hogy a jogalkotás eszközrendszere csak a problémák szűkebb körében nyújthat megoldást, ezért egyre inkább felértékelődik az önszabályozás, a gyakorlati megoldások kidolgozása. Ezért a konferencia résztvevői a következőket javasolják:
1. Három év alatti gyerekek számára a televíziózás (a háttér-televíziózás is) bizonyítottan káros, ezért feltétlenül szükségesnek tartjuk ezt a társadalomban tudatosítani.
2. A gyerekek többnyire védtelenek a reklám manipulatív hatásával szemben, ezért javasoljuk a gyerekeknek szóló műsorok közben és azok környezetében úgynevezett reklámmentes sáv kialakítását, amelyet törvényi előírások szabályoznak.
3. A szülők és nevelők nem kapnak segítő támpontokat ahhoz, hogy a médiában meglévő pozitív lehetőségeket felhasználhassák a gyerekek érdekében, ezért javasoljuk egy olyan akcióterv kidolgozását, mely egyrészt elősegíti a gyermekbarát tartalmak térhódítását a médiumokban, másrészt alkalmas a szülők és nevelők tájékoztatására és orientálására.
Ennek elemeiként javasoljuk:
- Egy GYERMEKBARÁT MINőSÍTő RENDSZER kidolgozását, amely alkalmas gyermekek számára megfelelő, személyiségfejlődésükre pozitív hatást gyakorló audiovizuális tartalmak kiválasztására.
- Egy szakértő testület felállítását, mely a minősítést végzi.
- Az ehhez rendelt, az állami szervek által adható pénzügyi kedvezmények (közvetlen támogatások nyújtása; illetve díjfizetési kötelezettségek enyhítése) kialakítását.
- Egy, a minősítésről szóló, mindenki számára hozzáférhető tájékoztatási rendszer kidolgozását.
4. Továbbra is hasznosnak és fontosnak tartjuk a médiaismeret oktatását, és javasoljuk annak életkorhoz illesztett kiterjesztését az iskola előtti korosztályokra és nevelőikre.
5. Javasoljuk, hogy a tartalom- és műsorszolgáltatók dolgozzák ki és tegyék nyilvánossá etikai kódexüket, lehetővé téve ezzel a társadalmi kontrollt és párbeszédet.