Palóc mese-beszéd

Egyéb

(MTI) "Olyan sorozatot képzeltünk el, amely a magyar mesekincs néhány gyöngyszemét igyekszik megörökíteni betűben, képben és emberi hangban" - hangzott el csütörtökön az Allprint Kiadó a "Palóc mese-beszéd" című kötet megjelenésének szentelt sajtótájékoztatóján. A sorozat első kötete, a "Székely mese-beszéd" másfél évvel ezelőtt jelent meg, s a kiadó máris a folytatáson gondolkodik. Terveik szerint még legalább négy-öt hasonló jellegű mesekönyvet adnának ki. S hogy miért? A kiadó vezetői szerint azért, mert "a mese a nép lelke, sorsa, múltja és jelene, öröme és bánata".

Az élő népművészetet képviselő "Palóc mese-beszéd" a szeretet és a humor hangján, szórakoztatva neveli gyermeket és felnőttet egyaránt. A kötet gondosan kiválasztott tizenhat meséje Palócország hatalmas mesekincséből ad ízelítőt. A palóc népviseletek ihlették a könyv gyönyörű illusztrációit, amelyek Szilágyi Eszter Mária nevéhez fűződnek, aki szándékai szerint rajzaival "olyan keretet kívánt teremteni a meséknek, hogy jó legyen a könyvet kézbe venni".

A könyvhöz mellékelt CD-n pedig palóc gyerekek adják elő történeteiket eredeti, ízes tájszólásban. A népviseletbe öltözött ifjú mesemondók egyébként megjelentek a sajtótájékoztatón is, ahol beszéltek magukról, családjukról, s a mesékről, amelyek egyikük szavai szerint "minden embert érdekelnek, hisz ott élnek mindannyiunk lelkében."