A csillagos ég vizsgálata még mindig rejt meglepetéseket, és új válaszokat. S nemcsak a gyerekeket ejtik bámulatba a hatalmas bolygók és naprendszerek, hanem a felnőtteket is. Kit ne izgatna, melyik csillagnak mi a neve, melyik bolygó hogy néz ki, s hogy miképp lehet a világűrbe utazni? Évszázadokkal ezelőtt már a kínaiak, babiloniak is feltették ezeket a kérdéseket. S kutatták, nézték, vizsgálták a világűr kincseit. Később olyan nevek kutatták az égboltot és tettek hatalmas lépést a világűr felfedezésében, mint Kopernikusz, Galilei, Newton, hogy csak egy pár híres tudóst emeljünk ki a sorból. Az Űr titkaira, a csillagok állására most fény derülhet, ha megtekintjük a Mezőgazdasági Múzeum új kiállítását. A "világűr"- kiállítás és játék augusztus 25-től október 14-ig várja a látogatókat, minden nap.
Az űrkorszak kezdete
A világűr kézzelfoghatóbb megismerésében 1957. október 4-e volt a mérföldkő, amikor az emberek átlépték a sztratoszférát és kijutottak a Világűrbe. Ekkor bocsátotta fel a Szovjetúnió az első mesterséges holdat, a Szputnyik -1-et, s ezzel kezdetét vette az űrkorszak.
A most megnyíló kiállítás ezt az ismeretlen világot próbálja a gyerekeknek megmutatni, bemutatni egy kicsit játékosan, egy kicsit tudományosan. A több termet betöltő kiállításon kézzelfogható méretben, látványos képekkel és szobrokkal illusztrálva próbálják meg még jobban megértetni a gyerekekkel a Naprendszert, annak változatos világát.
A "Rejtélyek termében" nemcsak a gyerekek, hanem a felnőttek is valódi izgalmakra találhatnak, ahol a Nap erejét csodálhatjuk meg, távoli bolygók múltja elevenedik meg, és a Földünk több ezer évvel ezelőtti állapotát is megnézhetjük.
Gyerekbarát kiállítás
A kiállítás egyik fontos része, hogy itt a szervezők valóban a gyerekekhez szólnak. Az ő ismereteikre alapozva próbálják bemutatni, elmesélni a felfoghatatlan távlatokat, és fogalmakat. A bolygók megismeréséhez egy ösvényen kell végigmenniük, ahol komoly tudáspróba is vár rájuk. S talán ez a kiállítás legfontosabb eleme, hogy nemcsak nézegethetik a szebbnél szebb installációkat, hanem a sok-sok kérdésre a végén már ők is fogják tudni a választ. Így válhat a komoly technika és tudomány érdekessé, s lesz vidám, és játékos a tanulás. Természetesen a tudás nem maradhat jutalom nélkül, hiszen a helyes megfejtők ajándékkal térhetnek haza.
Sőt, ha a kiállított tárgyak és a játék még nem lett volna elég, akkor még megtekinthetik az Univerzumot bemutató filmet is, amely után tiszteletbeli csillagászokká avatják a gyermekeket.
Űrutazás fotelból
Ha szeretnétek részletesebben is megismerkedni a csillagokkal, a naprendszerünkkel, vagy csak kíváncsi vagy arra, hogy mi is az a Planetárium, akkor feltétlenül látogassatok el a budapesti Planetáriumba. A Planetárium, mint az ismeretterjesztés fellegvára, idén lett 30 éves. Az 1977-ben megnyílt intézményben a kezdet-kezdetén csak egy félórás, általános csillagászati ismereteket bemutató műsorral várták az érdeklődőket. Ma 14 féle különböző műsort kínálnak, az óvodáskortól a felnőttekig.