Ha már végképp ráuntatok a pihenésre, a sok fürdőzésre, akkor természetesen irány egy kis múzeum, egy kis művelődés. Tudom, sokan azt mondjátok, hogy minek, hisz még nyár van, ráér a tanulás. De higgyétek el, ez megéri!
Százhalombattának már a neve is érdekes, s talán mindent elárul a szó, hogy száz halom, azaz több mint száz darab halomsír található itt. A halomsírok mellett pedig igazi régészeti park, érdekesebbnél érdekesebb kiállítási anyagokkal. Csak, hogy egy párat felsoroljak: megtekintheted itt a pattintott kőkorszak szerszámait, az egyszerű késeket, íjakat, hátizsákokat, dárdákat. Egyszerű mondhatjátok, akkor nosza, fogjatok ti is hozzá, próbáljatok hasonló szerszámokat készíteni. Ekkor derül ki igazán, hogy nem is olyan könnyű.
Ugyanezen kezdett el gondolkozni és dolgozni Eöry Béla régész is. Elve a következő: az adott korban milyen munkaeszközökkel, mennyi ideig tartott egy-egy munkafolyamat. Pl. megtudhatjuk kutatásaiból, hogy egy kőbaltával hogyan és mennyi idő alatt lehetett kivágni egy fát, vagy hogyan lehetett megépíteni egy 50 méteres házat.
Kizárólag őskori technika segítségével építette Eöry Béla a régészeti parkban ma is megtekinthető őskori házakat. A házakban kis kiállítások mutatják be, hogyan szőttek anno az asszonyok, mivel festették be szöveteiket, hol főztek, hol raktak tüzet.
Az egyik házban viszont augusztus 22-ig igazi csemege vár rátok. Hallottatok már Ötziről az alpesi ősemberről? Ötzit 1991-ben találták meg az olasz-osztrák Alpokban ? Ötz völgyben, ahol egy német házaspár síelés közben egy jégbe fagyott tetemet pillantott meg. A hegyimentők óvatosan kimentették a tetemet, amelyről csak később derült ki, hogy valójában egy bronzkori embertársunk, s bizony 5300 éves álmából keltették fel.
Ki is volt Ötzi? A vizsgálatok után kiderült, hogy igazából rézkori a jégember. Ruházatában, köpenyében kimutattak gabonát, fenyőfa maradványt és magas arzéntartalmat, amely egy melegebb vidéken élő, gabonatermelő, fémfeldolgozó közösségre utalhat. A vállába befúrodott nyílvessző valószínűsítette, nem természetes halállal halt meg, hanem harcban. A vizsgálatok kiderítették, hogy tüdejében füst volt, eszerint kunyhójában rossz lehetett a füstelvezetés, így szívhatta be a rossz levegőt. Szervezetében pedig rengeteg bronzot, és rezet találtak, amely arra utalt, hogy Ötzi foglalkozott bronz, illetve rézöntéssel.
A százhalombattai régészeti parkban az igazi Ötzivel nem találkozhattok, (ő a bolzanoi múzeumban tanyázik), viszont Eöry Béla elkészítette Ötzi nyári és téli öltözetét. Megtekinthetitek feltételezett szerszámait, hátizsákját, bocskorát, harisnyanadrágját.
S miután Ötzivel már megismerkedtetek, akkor érdemes a parkban lévő halomsírok titkát is felfedezni. A régészeti park munkatársai feltárták és rekonstruálták az egyik halomsírt, amelyben húsz perces filmet tekinthettek meg, arról a rejtélyes népről, akik itt éltek, és temetkeztek. Hogy kik lehettek, máig sem tudják pontosan, de az biztos, hogy nagyon régen itt már élet volt, bronz- és rézkultúra, s hogy az akkori emberek igazán tiszteletben tartották halottaikat. Hiszen sírjaik átéltek több évezredet, megőrizve az örök nyugalmat, békét.
Ötzi oldalak a világhálón (angol, német és olasz nyelven):