?A sárkány harca c. könyv a Johnny Fortunate sorozat újabb kötete, ami majdnem felnőtt regény lett, de az író visszafogta magát."- véli az szerző. ?Ebben a könyvemben az újdonság talán az, hogy a jelen egyre inkább fontosabb lesz a múlthoz képest. A múlt csak valamiféle háttér, reflektálás, viszonyítás a jelenre, az amerikai valóságra, ahol Johnny él, s ahol az iraki háború tudata belejátszik az emberek mindennapi életébe... Történelmileg legérdekesebb a nikápolyi csata, amiről nagyon nehéz bármit is olvasni a történelemkönyvekben, pedig a franciák ebben az ütközetben változtatták meg a férfidivatot..."
Ha szeretnéd megtudni, hogy mi is ez a változás, akkor feltétlenül olvassátok el a sorozat új kötetét. Ám, ha van kedvetek játszani, akkor szeretném egy játékra is felhívni a figyelmeteket.
A Coldwell kiadó és a Füles c. lap közös, országos vetélkedőt indít, mely februárban indul a Füles hasábjain.
Három számban fog megjelenni tíz-tíz tréfás totó kérdés. Akik helyesen válaszolnak, azok közül minimum húsz - maximum ötven (a helyes választ megadók arányában) csapat jut majd a döntőbe. A döntőbe jutottak ingyen megkapják A strucc halála című könyvet, amelyből később dolgozni lehet.
Még egy érdekesség, szintén a Coldwell kiadótól. A kiadó legújabb könyve a Seuso-kincs rejtélye.
De vajon mi is az a Seuso- kincs?
A kincseket 1980 körül találta meg valaki a Dunántúlon szántogatás közben. Ez egy 15 darabból álló római kori kincsgyűjtemény volt, többnyire csodálatos ötvösmunkával készített aranyozott ezüsttálak. Ám túl az ezüstön, a kincsek méretei is érdekesek: van közöttük 10 kiló feletti súlyú és hetven centi átmérőt meghaladó is.
A későbbi kutatásokból az derült ki, hogy a kincseket egy a Balaton környékén élő Seuso nevű úrnak küldhette, feltehetően a római császár.
Idáig a történet nem is lenne olyan érdekes, ám a kincs megtalálása után a történet izgalmas fordulatot tett. Azt, aki megtalálta a kincseket meggyilkolták, s a kincseket kicsempészték az országból, és eladták lord Northamptonnak, aki New Yorkban mutatta be a kincset a nyilvánosságnak.
Ezek után mit tehet a jogos tulajdonos, azaz a magyar állam? Pereli a lordot, de eddig még nem sikerült 100 %-ig bebizonyítani, hogy a kincsgyűjteményt Magyarországon találták.
Bencs János regénye, nagy részt a római időkben játszódik, valahol Siklós környékén, az ókori Serena városában. Ide érkezik meg a főszereplő Claudius Colchicus, aki titkos küldetésben jár: kincseket szállít a császártól Seuso úrnak.
Serenában megpihen, mert itt él nagybátyja, Gaius Colchicus. A kincsek aztán sohasem érkeznek meg Seusohoz, ebben egy rettentő gonosz római a ludas, no meg a hunok, akik szintén megelevenednek a regény lapjain.
A regény egy fikció, amely magával ragadja az olvasót a római korba, az akkori Pannónia földjére. A szerző - aki mellesleg kémia-matematika szakos tanár, jól keveri a szálakat, jól szerkeszt, otthon van a témában. Műve az idei év Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma Édes Anyanyelvünk elnevezésű országos irodalmi pályázatán harmadik díjat nyert.