Síeljünk - praktikus tanácsok a téli sport szerelmeseinek

Egyéb

 
 

Biztos már mindenki kívülrôl fújja a jó tanácsokat, hogy ilyenkor érdemes elôre tornázni, izmainkat bemozgatni. Felszereléseket leellenôrizni, kötéseket megjavítatni, léceket rendbe hozatni.

Aki itthon szeretné megvenni a fontos felszereléseket, annak érdemes egy-egy síbörzére elmennie, ahol jóval olcsóbban tudja megvenni a sílécet, cipôt. Gyerekeknek abszolút praktikus, hogy akár évente eladjuk, s kicseréljük egy újabb használt lécre, cipôre. Vagy, ha még kényelmesebbek vagyunk, akkor béreljünk felszerelést. Egy bérlés ára kb. annyi, mintha egy teljes felszerelést vennénk meg, amelyet egy év után dobhatunk el, vagy adhatunk el.

A felszerelésen túl, nagyon fontos a ruha is. A téli sportoknál mindig fontos a réteges öltözködés, hogy inkább legyen mit levenni, mint fázzunk. Ma már rengeteg praktikus ruhát, anorákot, cipôt, csizmát vehetünk, sôt most már levegôvel felfújható melegítô keszty?t is, amelyekre érdemes áldoznunk.

Mit együnk a hegyen?
A sípályák mellett rengeteg kis étteremben válogathatunk finomabbnál finomabb ételek közül, meleg levesek és egyszer? fôételek közül. Fontos, hogy a gyerekeknek itt is adjunk meleg ételt, de ha nem áll módunkban a hegyen vásárolni, akkor mindenképp vigyünk magunkkal szendvicseket, gyümölcsöket, és meleg teát. Napi egyszeri meleg étkezés még akkor is maradjon meg, ha az ebéd kimarad, pótoljuk a vacsoránál a finom falatokat.

A síelés mellett más téli sportok közül is válogathatunk. Hazánkban szerencsére már egyre több helyen húzhatunk a lábunkra korcsolyát, s nemcsak a M?jégpályán, hanem sok kisebb pályán is csúszkálhatunk. A korcsolyázás m?vészete nem is olyan egyszer?, fôleg, ha kezdô az ember. Egy-egy esés bizony nagyon fájhat, s maradandó nyomot hagyhat.

Mit tegyünk, ha fáj?
Gyors elsôsegély készletet mindig vigyünk magunkkal. Ezek közé tartoznak a krémek, a kötözôszerek, és a fájdalomcsillapítók.
A táskában mindenképp legyen: Arnica krém- kit?nô rándulásokra, húzódásokra, ütésekre
Fekete nadálytô krém- szintén ütés, esés sérülésekre ajánlott.
Sportkrémet, izomlazító krémet mindig pakoljunk be, ez fôleg a húzódások megelôzésében segíthet.
Fájdalomcsillapítóként az ismert gyógyszereket pakoljuk be, de figyelem, gyerekeknek ezekbôl a gyógyszerekbôl soha ne adjunk. Nekik csak olyan fájdalomcsillapítót adjunk, amit a gyerekorvos felírt számára.
Homeopatás szerek:
Ütésre, rándulásra: Arnica C 200 ? ütéskor gyereknek 3 bogyó, felnôttnek 5 bogyó, majd másnap vegyünk be újra reggel és este ugyanennyit.
Simphytum C 200- ütésre, törésre kiváló- használata az Arnicához hasonlóan
Aconitum ? C 15 ? ez a legjobb szer, ha úgy érezzük nagyon átfagytunk a hegyen, s attól félünk, hogy meg fogunk fázni. Ebbôl is érdemes egy kisebb kúrát végig szedni, azaz 1-2 napig egyszer szedjük be.

A túl sok sport megárthat?
A komoly sport után ne feledkezzünk meg a pihenésrôl sem. A legtöbb síelô helyen szauna és uszoda is rendelkezésünkre áll, használjuk ki ezeket. Hiszen a szauna, nemcsak a lelkünket nyugtatja meg és átmelegíti az átfagyott csontjainkat is, s izmainkat is lelazítja.
Ha tehetjük kiránduljunk sokat a tiszta, hegyi levegôj? utakon. Gyönyörködjünk a táj szépségében, hiszen, ami a lelket megörvendezteti, az a testnek is jó.
Jó síelést mindenkinek!