Szeptember - balszerencsés napok és a nyár vége - hagyományok és ünnepek

Egyéb

Ha van egy kis időtök figyeljetek meg mindent alaposan a természetben, a kis méhektől kezdve a fecskéken át a szőlő kóstolásig.

Septem ? vissza az ókori Rómához:
Szeptember hava a régi római naptárban a hetedik hónap volt, hiszen a septem hetet jelent, s e nevet megtartották akkor is, mikor a kilencedik hónap lett belőle.

Érdekes, hogy e hónap 13-át rendkívül szerencsétlen napnak tartották, ami ellen csak úgy védekezhettek, hogy szöget vertek a falba.
Ez a babona, a szerencsétlenség a magyar népszokásokban is megmaradt, igaz a dátum egy kicsit kitolódott. Magyarországon szeptember utolsó napját tartották szerencsétlennek, s ezen a napon nem volt ajánlatos vetni, mert akkor a vetés zöld maradt, és nem ért be.

Mihály napi hagyományok:
Szeptember 29-e szintén jelentős nap, s ez természetesen Mihály napjához kötődik..
Szent Mihály főangyalt a Keresztény Egyház fővédnökként tiszteli. A mennyei seregek fejedelmének is tekintik, mert ő állt az Istenhez hű angyalok élén. Küzdött a gonoszság ellen.
A hagyomány szerint ez a nap a ?Pásztor ünnep?. E napon számolnak le a pásztorok az állatokkal, számot adnak egész évi munkájukról.

Szeptembertől novemberig tartottak a gazdasági évet lezáró ünnepek. Ilyenkor fizették ki régen a cselédek bérét, sőt ilyenkor voltak a pásztorünnepek is. Bérfizető, pásztorfogadó nap is volt szeptember 29.
Kelet-Magyarországon a pásztorok, főként a juhászok Dömötör napján (október 26.) tartottak búcsút, s ezen a napon számoltak el a gondjaikra bízott juhokkal.

A Dunántúlon sok helyütt október 20-án, Vendel napján tartották a pásztorünnepet.s
Mihály nap után már a méhek sem gyűjtenek mézet, a néphit úgy tartja, hogy ha Mihály ?napon még itt vannak a fecskék, újévig nem lesz nagy hideg.
A Mihály napi égdörgés szép őszt, de kemény telet jelent.