Szigetfesztivál az egészségért

Egyéb


gep3.jpg
www.egyszervolt.hu

Ki az egészséges?

 
Hazai és nemzetközi felmérések szerint a gyermekek egészségi állapota egyre jobban romlik. Pedig mi szülők lennénk azok, akik értük mindent megtennénk, az egészségükre mégsem figyelünk eléggé. A vitaminok, oltások, gyógyszerek nem elegendőek ahhoz, hogy megvédjük őket, a munkát sokkal korábban kell elkezdeni. Az egészségre való nevelés lenne a kiindulópont ahhoz, hogy felnőttkorban valóban ne legyünk betegek.    
 
Nem lehet elég korán kezdeni
 
A felvilágosítást már az óvodában vagy még az előtt kell elkezdeni - állítják a szakemberek -, mikor kell kezet és fogat mosni. a csokoládé helyett sokszor finomabbak a természetes eredetű ételek, mozogni nemcsak a jókedv miatt fontos, hanem egészséges is.
A Gondolkodj egészségesen program szervezői már tavaly hozzáláttak a felvilágosító munkához, információs füzetük több ezer óvodába jutott el, ahol szülők, óvónők és természetesen a gyerekek is bekapcsolódhattak a programba. A mostani margitszigeti esemény szintén nem egy napra szól, hanem az egészséges életmódra nevelés egyik állomása.
 
Mire figyeljünk?
 
A szervezők hasznos kiadványban gyűjtötték össze az egészséges életmód főbb szempontjait. Nem is gondolnánk, hogy mennyi mindent kell figyelembe vennünk. A táplálkozás, sport és a higiénia természetesen mindenki számára ismert, s kisebb-nagyobb mértékben be is tartjuk az útmutatásokat. Ám a külsőségek mellett a lelki egyensúlyra, a lelki nevelésre legalább akkora figyelmet kell fordítani, s akkor még nem beszéltünk a gyermekbiztonságról, a környezetvédelem jelentőségéről, a másság elfogadásáról és a külső megjelenésünkről. Fontos még ide sorolnunk a szabadidős tevékenységeket is. Az sem mindegy, milyen színvonalú és milyen tartalmú könyveket adunk gyermekeink kezébe, s ugyanúgy nem mindegy, hogy milyen zenét hallgatnak, illetve hallgatunk velük. A szervezők fontosnak tartották, hogy javaslataikat híres emberek véleményével támasszák alá. Így kapcsolódott a programhoz többet között néhány élsportoló, színész, újságíró, aki saját tapasztalatait, életvitelét állítja példának a legifjabbak elé.
 
A Csacsogó Sátorban neves szakemberek ismertetik egy-egy terület eredményeit, tapasztalatait. Emellett mesék, bábelőadások és foglalkoztatók várják az ide látogatókat.
 
A nap programja: www.gondolkodjegeszsegesen.hu
 
Mi veszélyezteti gyermekeink egészségét?
A teljesség igénye nélkül: például a fiatalkori túlsúly, cukorbetegség, drog.
 
Elhízás:
Az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet idén végzett reprezentatív vizsgálatában 3071 fiú és 3276 lány (életkor: 15-18 év) testtömegét, testmagasságát, derék- és csípőkörfogatát mérték meg. A kapott eredmények feldolgozása után kiderült, hogy a középiskolások átlagosan 15 százaléka túlsúlyos vagy elhízott: a fiúk 15,2 százaléka, a lányok 14,9% százaléka. A derék-csípő hányados a fiúk mintegy 20 százalékában, a lányok 24 százalékában haladja meg az ideális értéket. A derékkörfogat alapján a fiatalok 7 százaléka veszélyeztetett centrális, viszcerális típusú elhízásra
 
Cukorbetegség:
Magyarországon ezer gyermekből 1-2 szenved diabéteszben, a legtöbb új megbetegedés a 3-5 éves és 10-13 éves korosztályból kerül ki, de bármely életkorban jelentkezhet.
 
Drog:

A nyilvántartott kábítószerfogyasztók között korcsoport szerinti megoszlásban a legutolsó felmérés szerint a következő riasztó adatokat adták közre: A 15 éven aluliak a teljes lakossághoz mérten 0,5 százalékban használnak drogokat, a 15 és 19 évesek között, hirtelen megnő a droghasználat száma, 14,6 százalékra.