Szokatlan kiállítás a fogyatékosságról, fogyatékosoknak is

Egyéb

"... Nem gondoltam, hogy ennyire fog hatni. Az egész egy nagy felkiáltójel. Az ember elszégyelli magát, hogy panaszkodik a maga nehézségeire, és nem lát tovább az önzésénél. A film szenzációs. Hihetetlen erő árad belőle" - irja egy látogató, ám ez a bejegyzés újabb kérdéseket indít el: A fogyatékos ember beteg? Talán elromlott benne valami, amit meg kellene javítani? Leláncolható, lekötözhető, bezárható valaki, akit a "szakértő" közveszélyesnek vagy önveszélyesnek nyilvánít?

 
Tévhit vagy előitélet?
 
Azt talán ma már nem gondolja senki, hogy aki fogyatékos, abban az "Ördög lakozik". Nem tűrnénk el azt sem, hogy ketrecbe zárva, pénzért mutogassák a fogyatékos embereket, ahogy a középkorban dívott. Demokráciákban azokat az intézményeket sem tűrné el a közvélemény, ahol az újkor elején összegyűjtötték, "eldugták" a szerencsétlen embereket, borzalmas, lassú kínhalálra ítélve őket.
De vajon minden babonától mentesek lennénk? Hány honfitársunkat tudna elbolondítani olyan propaganda, hogy a fogyatékosokkal "a legnagyobb baj, hogy öröklődik a bajuk", hogy nem gyógyítani kell őket, hanem "korlátozni a számukat", mert a társadalomnak "csak az egészségesekre van szüksége"? S mit jelent a fogyatékkal élők szabadsága, egyenlősége, mit jelent számukra az igazságosság? Anyagi kérdés, vagy egészen mástól függ?
 
Ilyen és ehhez hasonló megállapítások, kérdések tolulnak fel az emberben, amikor meglátogatja a Budapesti Történeti Múzeumban a január 28-ig meghosszabbított Fogyatékosságtörténeti kiállítást. A kiállítás célja, hogy túlmutatva a fogyatékosság képekkel illusztrált tényszerű és kronologikus ismertetésén, leleplezze a fogyatékkal élő emberekkel kapcsolatos megfáradt sztereotípiákat.
Új képet szeretne festeni, s újszerű gondolkodásmódot ajánl a téma feltárásához abban bízva, hogy e kritikai erő képessé tesz bennünket a sokféle formában jelentkező különbözőség pozitív és örömteli elfogadására. A Fogyatékosságtörténeti vándorkiállítás tehát a kialakult társadalmi gondolkodás formálásának is hatékony eszközévé válhat.
 
Öntudatra ébreszt
 
A helyszínen az értelmileg akadályozott emberek számára könnyen érthető módon, mintegy egyszerűbb fogalmakra átírva, papírra nyomtatva, vak emberek számára a látvány felolvasásával (Mp3 lejátszóról) is hozzáférhetőek a szövegek.
A tárlat a megyeszékhelyek döntő többségét végigjárva, vándorkiállítássá válik a 2008. év folyamán.
 
A kiállítást kiegészíti egy a háttérben folyamatosan futó, nem egészen 30 perces "akciófilm", Cheryl Marie Wade fogyatékosjogi aktivista döbbenetes erejű alkotása, mely kifejezetten a fogyatékossággal élő emberek öntudatra ébresztésének, felrázásának, hatalommal való felruházásának szándékával készült.
 
A kiállítást ELTE Gyógypedagógiai ELTE Gyógypedagógiai Főiskolai Karán működő Foglalkozási Rehabilitációs Kutatócsoport  Szabadegyetem oldala teszi teljessé, amely hűen és példszerűen dokumentálja a tárlat megnyitásától kezdve a történéseket.

Itt amellett, hogy a kiállítás médiamegjelenéseit  regisztrálják lelkes főiskolai hallgatók, látható egy rövid  bemutató filmelőzetes, a vándorkiállítás könnyen érthető változata, a tartalom vak emberek számára hangban, valamint a tárlat digitális vendégkönyve.