Szülők Háza

Egyéb

Egyáltalán mi az a szülő, milyen a jó szülő, s hogyan lehetünk még jobb szülők?

Regős Judit az intézmény vezetője, s aki a Szülők Háza programot kitalálta, rögtön megadta a választ. Ami olyan egyszerű, csak soha nem gondolunk rá igazán. Hiszen hányszor állunk egy-egy kérdés előtt, hogy most vajon mi csinálunk valamit rosszul, vagy a gyerekkel van a baj, vagy esetleg más is hasonló cipőben jár. Megnyugtató a válasz, nem vagyunk egyedül, s ha bármi probléma felmerülne, ők azért vannak, hogy segítsenek.

Milyen is a Szülők Háza munkája?

A ház munkatársainak az alapmottója Picassotól származik: ?Minden gyermek művész. A gond csak az, hogyan maradjon művész felnőtt korában is.?

S innen már rögtön levezethető és érthető, hogy miben más a Szülők Háza. Itt a művészet felől igyekeznek megközelíteni a problémákat, segítséget nyújtani. Fuvolaművész, hárfaművész, drámapedagógus segíti a gyerekeket és szülőket, hogy még hatékonyabban tudjanak dolgozni. A lágy dallamok, ismert zeneművek nemcsak a jó hangulat alapjai hanem a közös idő kellemes eltöltéséhez is segítenek. Egy-egy foglalkozás komoly kikapcsolódás lehet gyereknek és szülőnek egyaránt, új módszereket ismerhetnek meg, barátokra lelhetnek, s közben még kellemesen is érezhetik magukat.

Milyen foglalkozásokra várják a gyerekeket a szervezők?
A kisgyerekeknek szóló foglalkozások három különböző formában folynak:

- Varázserdő: a foglalkozásokon a zene játszik fontos szerepet. Komolyzenei darabokat a kisgyermekek számára a legharmonikusabb hangzást kívánják bemutatni fuvola-hárfa kettőssel. A gyerekekkel drámapedagógiai módszerekkel dolgozzák fel a zenei élményeket, amelyet egy történetre építik fel, melynek váza egy képzeletbeli utazás. A játékokat a szülők is játszhatják gyermekeikkel együtt. A foglalkozásokat egy három fős társulat tartja: Takáts Rita drámapedagógus, Pálhegyi Máté fuvola-és Pintér Ágnes hárfaművész.

- Manómuzsika: ezen a foglalkozáson a jól ismert mondókákkal, klasszikus gyermekversekkel játszanak a gyerekek és a felnőttek. A Manómuzsikán a gyerekek beszédkézségének és ritmusérzékének fejlődésén túlmenően, mélyül a kicsik önkifejező képessége is.

- Varázsszőnyeg: ez a foglalkozás az óvodás és kisiskolás korosztálynak szól, ahol tánc, drámajáték segíti a munkájukat. A drámapedagógiai módszerek segítségével ezeket a mozgásokat karakterekké formálják, és szerepekbe bújva a legkülönfélébb szituációkban találhatják magukat.

Nagyobb gyerekeknek ? 6-12 évesek ? is tartanak foglalkozást, melynek címe: Titkok háza. Ez a közös játék egy óriási ház rejtelmes tereiben játszódik, ahol rengeteg titok és meglepetés vár a gyerekekre. A foglalkozás különlegessége, hogy a történet alakulását szintén zene kíséri, amely adott esetben a történet alakulására is visszahat.
A szülőkkel közös gyerekprogramokon kívül a szülőknek is tartanak külön tréninget. Egy kicsit komolyan hangzik a tréning szó, de senkit se riasszon meg, hiszen itt is, mint a többi gyerekprogramon a gyerekek ugyanúgy részt vehetnek. Sőt egy-egy esetben segítség is, hogy a gyerek megjelenik, belebeszél a beszélgetésbe. Ezek a tréningek öt alkalmas foglalkozások, amelyek érzelmi fejlesztő és kapcsolatépítő gyerekfoglalkozással indulnak, majd ezt követően csoportos beszélgetéseken vehetnek részt az anyukák, apukák.
A Szülők Háza két éve működik egyre nagyobb sikerrel. A különböző gyerekprogramokon kívül és a szülői tréning mellett, tartanak terhes meditációt, anya-gyerek tornát, babatornát, babamasszázst.
A Szülők Háza nem állandó helyen működik. Foglalkozásaikat három különböző helyen tartják, a Kamaraerdei Közösségi Házban, a Bálint Házban és az Erzsébetligeti Színházban.
Ha ez a kis bemutató felkeltette figyelmét, és szeretne minél többet megtudni a Szülők Háza programjairól, akkor nézze meg a

www.szulokhaza.hu

oldalt.
Jó kikapcsolódást!