A Magyar Televízió, a Nemzeti Kulturális Alapprogram, az Oktatási Minisztérium és a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma együttműködésében megvalósuló "A Nagy Könyv" című projekt 2005 egyik legjelentősebb kulturális eseménye lesz. A program rendszeresen jelentkező TV műsorokból, saját internetes oldalból, kapcsolódó iskolai és könyvtári eseményekből áll majd.
Magyarországon sajnos egyre kevesebben és egyre kevesebbet olvasnak. A középiskola után a legtöbb ember számára a szórakozás és a művelődés egyetlen eszköze már csak a televízió. Bár világjelenségről van a szó, nálunk - a legfrissebb felmérések szerint - a helyzet gyorsabban romlik, mint másutt. A cél, hogy "A Nagy Könyv" mozgalom országos eseménnyé nőjön, megállítsa, sőt megfordítsa a kedvezőtlen tendenciákat, és az olvasást - a kultúra megkerülhetetlen alapfeltételét - ismét divatossá tegye, a nézőket "visszavezesse" a könyvek világához.
Lényegében egy olyan olvasó-mozgalomról van szó, amely korunk minden technikai eszközét (televízió, rádió, mobiltelefon, Internet) és kommunikációs stratégiáját egy cél érdekében összpontosítja. Az időzítés a tervek szerint követi a három legnagyobb presztízsű honi könyves esemény, a Könyvfesztivál, a Könyvhét, és Karácsonyi Könyvvásár menetrendjét. A szervezési és koordinációs feladatokat a Könyvtárellátó Kht.-n belül létrejött Nagy Könyv Programiroda végzi.
A "The Big Read" eredményei
Az angol tapasztalatok azt mutatják, hogy a könyvek iránti érdeklődés a műsornak köszönhetően minden mérőszám szerint látványosan emelkedett. A valamennyi kulturális intézmény összefogásából született, valamennyi médiumot mozgósító "The Big Read" sikere az irodalom, a könyvek irányába tematizálta a sajtót, a közvéleményt.
Nagy Könyv események
A program 2005. március elején indul és 2005. december 17-ig tart. A játék során az ország kedvenc regényét keressük. A műsorfolyam március közepi beharangozását követően a tévénézőket, rádióhallgatókat, újságolvasókat szavazásra szólítjuk fel: nevezzék meg kedvenc magyar és kedvenc külföldi regényüket. A szavazás módja változatos: az iskolákban, könyvesboltokban, könyvtárakban, színházakban, művelődési intézményekben, éttermekben, szórakozóhelyeken elhelyezett, ingyenesen beküldhető szavazólapok, és az internetes honlap egyaránt rendelkezésre áll. A TOP100-as lista kialakulása után sms-ben és telefonos szavazással is dönthetnek a nézők arról, hogy melyik könyv jusson tovább.
A programhoz más műsorok is társulnak, így a kifejezetten középiskolásoknak meghirdetett műveltségi vetélkedő, amelyhez még a nyári szünet előtt csapatokat kellene toborozni.
Az olvasómozgalom minél szélesebb körű kiterjesztéséhez az oktatási intézmények aktív közreműködésére is számítunk.
Az iskolák saját játékokat is szervezhetnek "A Nagy Könyv" kapcsán és az angol mintára olvasókörök, "rajongóklubok" is szerveződhetnek, illetve szervezhetők. A klub tagjai a TOP100-as, illetve a TOP12-es lista kialakulása előtt "kampányolhatnának" kedvenc regényük mellett, amennyiben ezt az iskola belső rendje megengedi. Az olvasókörök szervezéséhez és megvalósításhoz módszertani útmutatóval tudunk hozzájárulni.
Egyéb rendezvényeket és író-olvasó találkozókat is lehet szervezni a Programhoz vagy a listákhoz kapcsolódóan. Ehhez a Programiroda segítséget nyújt.
"A Nagy Könyv" iskolákban megvalósuló programjaihoz a szervezők konkrét támogatást nyújtanak a szervezéshez szakanyagokat adnak.
A jelentkező iskolák február 7-ig időpontig nevezzenek meg egy kijelölt kapcsolattartót, akit e-mail-en vagy levélben folyamatosan tájékoztatni tudunk az aktuális eseményekről. Várják az ötleteket és javaslatokat is.
Könyvtárellátó Kht. Nagy Könyv Programiroda
Cím: 1134 Budapest Váci út 19.
Telefon: 06-1-237-6990, 06-1-349-2101 / 164m
E-mail: info@anagykonyv.hu