A Titán éjszakája - Űrszonda a Szaturnusz legnagyobb holdján

Egyéb

A szenzáció január 14-én történt, amikor a Huygens űrszonda leszállt a Szaturnusz bolygó Titán nevű óriásholdján. A földi űrközponttal folyamatos kapcsolatban állt az űrszonda. Hangok és képek érkeztek a földre. Majd a leszállás után láthattuk, hogy milyen is a Titán felszíne, jég és kőzet. ?Kis lépés egy embernek, de nagy lépés ez az emberiség számára"- mondta Neil Armstrong, mikor 1969-ben a Holdra lépett. De ez a lépés vajon mekkora felfedezés? Milyen információkat nyújthat nekünk a Titán, a Szaturnusz? Miért volt fontos ez az űrszonda? Érdemes volt-e 7 évet utaznia, hogy elérje a Titánt? Kérdések, amelyekre majd pár év múlva kapjuk meg a választ. Viszont a felfedezést, most éljük meg, köszönve a modern technikának, szinte élőben. Ez az igazi ?Valóságshow"!

A Huygens űrszondát 1997-ben küldték fel a világűrbe, azzal a céllal, hogy alaposan megvizsgálja a Szaturnusz egyik legnagyobb holdját, a Titánt. Az űrszonda 7 évig utazott a világűrben, míg végül idén célba ért. A korszerű űrtechnikának köszönhetően olyan képeket és hangokat hallhatunk és láthatunk mi földlakók, amit idáig még elképzelni sem tudtunk. Mit hallhatott volna egy űrhajós a Titan légkörében az ereszkedés során? A Huygens egyik műszere ezt is hallhatóvá tette számunkra Huygens (ESA), egy akusztikus érzékelő segítségével. A mikrofonok segítségével különböző időpontokban rögzített felvételekből állították össze ezt az anyagot. A hanganyag igazából csak zajokat tartalmaz, surlódást, zúgás hangját, esetleges motorzúgást, amelyet így távolból is hátborzongató.

A Szaturnuszról készített képekről nyugodtan állíthatjuk, hogy talán az egyik legszebb bolygó. Gyönyörű gyűrű veszi körül, amelyet Galilei figyelt meg először 1610-ben. Kezdetleges távcsöveivel azonban még nem tudta megállapítani valódi szerkezetüket. Akkor ő még úgy gondolta, hogy a Szaturnusz három, egymáshoz nagyon közel keringő - egy nagy és két kis bolygóból - álló rendszer. Később, mikor a Föld áthaladt a gyűrűk síkján, hirtelen szem elől vesztette a két kísérő bolygót. Ekkor Galilei panaszosan azt modta: ?Vajon a Szaturnusz lenyelte gyermekeit?" Több mint negyven évvel később egy holland csillagász Huygens ? akiről a mostani űrszondát is elnevezték ? fedezte fel a Szaturnusz gyűrűit. Folyamatos kutatásai során jött rá, hogy a Szaturnusz körül számtalan, különböző méretű hold kering.

Ezek közül a legnagyobb a Titán, amely nevét a görög mitológiából kapta.

A narancssárga, átlátszatlan légkörű Titán, a Naprendszer második legnagyobb holdja. Mérete a Merkúr bolygóét is meghaladja, anyaga vízjég és közet. A Titánnak állandó légtere van, nitrogén, argon és metán összetevőkből. A hold hőmérséklete -180 Celsius fok. Kutatások szerint a hold légkörében olyan kémiai folyamatok zajlanak, amelyek a Földön valószínűleg az élet keletkezését elűzték meg.

A sok kétely és bizonytalanság után, most végre választ kaphatnak a tudósok és persze az emberiség, hogy vajon milyen is ez a titokzatos hold?

http://www.esa.int/SPECIALS/Cassini-Huygens/index.html