Új társas játék Levente Pétertől

Egyéb

Levente Péter a Csodás hétköznapokkal ismét egy "égből pottyant szerepjátékot" kreált, melyben nincsenek jelmezek és díszletek, azokat csupán az alkotók és a közönség képzelete hozza létre. Talán nem is helyes így kettéválasztani a szereplőket és a nézőket, hiszen - ahogyan azt Levente Pétertől megszokhattuk - a közönség végig aktív résztvevője a játéknak, sőt nélküle nem is működhetne az egész.

 
A színészek, vagyis inkább játszók élő közösséget hoznak létre a nézőkkel azáltal, hogy fogadják őket érkezéskor, távozáskor pedig - autogramosztás után - el is búcsúztatják őket. "A művészeknek kötelességük a közönség fogadása érkezéskor, a közösségé kovácsolódott közönség személyes búcsúztatása, amíg egy család, illetve egy gyermekcsoport is tartózkodik a színházban" - olvasható az előadás ismertetőjében.
 
Móka Miki forradalmat csinál
 
Levente Péter munkásságát valószínűleg keveseknek kell bemutatni, fontosságát viszont illik hangsúlyozni: a művész volt például az első, aki a tévében is megmutatta, hogyan lehet igazi kontaktust teremteni a gyerekekkel. Pályáját a Zsebtévé Móka Mikijeként kezdte, sorozatbeli nevéhez híven sok mulatságos percet szerzett az ifjú közönségnek - szerepét később Gyabronka József vette át.
 
A Zsebtévé egyébként azzal a céllal jött létre a hatvanas években, hogy legyen egy színes, magazin jellegű gyerekműsor a Magyar Televízióban. A vállalás több mint sikeres lett, hiszen a műsort záró verset harminc év elteltével is fel tudjuk idézni ("Tercsi, Fercsi, Kata, Klára..."), és jól emlékszünk a szereplőkre is, Móka Miki mellett Hakapeszi Makira, a Versmondó lányra, Hiszékeny úrra vagy épp Furfangos Frigyes mesterre.
 
Érti és beszéli a gyerekek nyelvét
 
Levente Péter később Égbőlpottyant mesék címmel készített estimese-sorozatot a Magyar Televíziónak, aminek főcímdalára ("Tágas égen andalog...") szintén jól emlékszünk. Később nem nagyon volt képernyőn, de élőben mindig láthattuk, akár színházban, akár különféle fesztiválokon, közösségi házakban.

Alkotótársaival, Döbrentey Ildikóval és Gryllus Vilmossal körülbelül harminc éve dolgozik együtt, több generáció képviselőinek szerezve így emlékezetes perceket, órákat.

 
"Nemzedékeket nevelő művészetpedagógiai munkásságáért" Döbrentey Ildikóval együtt idén megkapta a Magyar Örökség-díjat is. Pedagógiával átitatott művészeti tevékenysége mellett művészeti felhangú pedagógiával is foglalkozik, több helyen (egyetemen, főiskolán is) oktat magatartáskultúrát.