Így szól az az üzenet, amelyet az UNICEF jószolgálati nagykövete küldött az UNICEF Nagyrabecsülésének Csokra mellé. A csokrot minden évben egy olyan magánszemély, intézmény vagy szervezet kapja, aki/amely különösen sokat tett a gyermekek egészséges testi, lelki és szellemi fejlődéséért.
2005-ben a Kaláka együttes több évtizedes gazdag munkásságát ismerte el az UNICEF Magyar Bizottsága a Nagyrabecsülés csokrával.
A Kaláka együttes több mint 30 éves fennállása alatt rendkívül sokat tett a gyermekkultúra értékeinek megőrzéséért, továbbfejlesztéséért. Több mint ezer dalukon generációk nőttek fel. Koncertjeiken gyermekek százezrei ismerkedtek a világgal és közben ? szinte észrevétlenül ? a magyar költészet gyöngyszemeivel. Azon kevesek közé tartoznak, akik komolyan veszik a gyerekeket, és minőségi szórakoztatással tisztelik meg őket.
A csokrot szombaton Kecskeméti Edit, az UNICEF Magyar Bizottság igazgatója adja át az együttes Családi koncertjén.
Korábbi kitüntettek
A virágcsokrot először 1996-ban, fennállásának 50. évfordulója alkalmából adományozta az UNICEF. A világ számos neves személyisége, így pl. Margit dán királynő, Fabiola belga királyné és a thaiföldi hercegnő részesült a kitüntetésben.
A csokor odaítéléséről Magyarországon az UNICEF Magyar Bizottsága dönt.
Hazánkban az első jutalmazott Boda Domokos szegedi gyermekgyógyász professzor volt, aki az 1950-es évek közepén különösen sokat tett a magyarországi gyermekbénulás járvány felszámolásáért.
A magyar védőnői szolgálat a csecsemők anyatejes táplálásának népszerűsítéséért, a Magyar Rádió 1998-ban ifjúságvédelmi műsoraiért, a Westel 900 pedig a gyermekvédő szervezeteknek nyújtott anyagi támogatásáért kapta meg a csokrot.
2000-ben Göncz Árpádné volt a csokor címzettje az értelmi fogyatékos gyermekekért végzett munkája elismeréséül. Egy évvel később pedig Gönczöl Katalint, az állampolgári jogok leköszönő országgyűlési biztosát tüntette ki az UNICEF a gyermekek jogainak és érdekeinek képviseletéért.
2002-ben a pécsi Gandhi Gimnázium pedagógusainak és diákjainak adták át az UNICEF Nagyrabecsülésének csokrát a roma gyermekek oktatása terén elért sikereikért. A múlt évben a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár egy évszázados tevékenységét ismerte el a Gyermekalap.
Unicef sajtóközlemény, 2005. december 10.