Idén az Európai Madármegfigyelő Napok rendezvényei
október 7-8-án lesznek.
Tudtad, hogy:
- vannak madarak, melyek képesek a vonulás során 18 000 km-t repülni?
- egy mindössze 20 grammos poszáta képes megállás nélkül napokig repülni az Atlanti-óceán felett, miközben testsúlyának majdnem a felét elégeti?
- a gólyák tévedhetetlen pontosságát már több ezer évvel ezelőtt is megfigyelték, és a Bibliában is feljegyezték?
- napjainkban radarokat és műholdas jeladókat is bevetnek a madárvonulás vizsgálatához?
- a kutatókat segítő hazai Madárgyűrűzési Központ adatbankja csaknem négymillió adatot tartalmaz?
- a madárvonulás egyes részleteit még ma sem ismeri a tudomány?
Európai Madármegfigyelő Napok
Európában több mint egy évtizede, október első hétvégéjén madárbarátok, természetbarátok ezrei kémlelik az eget, járják a vízpartokat, pusztákat és erdőket hogy megfigyelhessék az országon átvonuló madarakat.
A madárvédők világszervezete, a BirdLife International által szervezett akció célja, hogy minél több embernek mutassák meg ezt a csodálatos természeti jelenséget, és minél többen ismerjék fel a madárvédelmi és természetvédelmi szervezetek tevékenységének jelentőségét.
Az akció egyben játék és verseny is az országok között. Versenyeznek abban, hogy melyik országban, hány helyszínen, hányan voltak, és mennyi madarat láttak a résztvevők. Magyarország az utóbbi években mindig az első három helyezett között szerepelt.
Aki csak a kertjéig menne szívesen
Azoknak, akik részt vennének az akcióban, de nem kívánnak szervezett túrához, vagy kiránduláshoz csatlakozni, az is elég, ha csak a kertjükig mennek nézelődni. Ott, ahol vannak bogyós bokrok és fák, ilyenkor nagy a forgalom, hisz ezeken szívesen táplálkoznak a vonuló, vagy télre készülő madarak. Akár a kertben látott madarakkal is hozzájárulhatsz ahhoz, hogy az Európai országok versenyében Magyarország idén is az elsők között legyen.
Mi a teendő, aki szeretne bekapcsolódni a játékba:
Legkésőbb október 8-án, vasárnap délután 16 óráig jelentsd be az MME-nek megfigyeléseidet az mme@mme.hu e-mail címen, az 1/275-6247-es telefonszámon, vagy az 1/275-6267-es faxon, hogy elküldhessük az olaszországi összesítő központnak.
Az alábbi adatokat kell beküldeni:
- a megfigyelés helyszíne,
- a résztvevők száma,
- a megfigyelt madarak összlétszáma,
- a három leggyakoribb madár neve és száma,
- ritka vagy érdekes madarak felbukkanása.
Mit tegyen, aki nem tudja pontosan meghatározni a madárfajokat?
Természetesen nem probléma, ha nem tudja meghatározni a madárfajokat. Ebben az esetben elég csak a látott madarakat összeszámolni, és a helyszín megnevezése, valamint a résztvevők száma mellett ezt az adatot beküldeni.
- a megfigyelés helyszíne,
- a résztvevők száma,
- a megfigyelt madarak összlétszáma,
- a három leggyakoribb madár neve és száma,
- ritka vagy érdekes madarak felbukkanása.
Hogyan készüljünk fel a megfigyelő túrára?
Lehetőleg vízálló, kényelmes cipőben gyere, és öltözz rétegesen. Jó, ha a hátizsákba beteszel egy széldzsekit, vagy esőkabátot is. Ha van saját távcsöved, feltétlenül hozd magaddal, hogy minél több madarat megfigyelhess közelről. Erre a legalkalmasabb egy 10x50-es kézitávcső, ami beszerezhető az MME Katona József utcai boltjában. Ha van valamilyen madárhatározó könyv, hozd el azt is, hogy a szakemberek segítségével ellenőrizhesd a látott madárfajokat. A boltban könyvekből is bőséges választék áll rendelkezésére.