Zebraműhely - Vasarely után szabadon, op-art művészet gyerekekkel

Egyéb

Bizonyára sokan ismerik Victor Vasarely: Zebrák című festményét.

Victor Vasarely a leghíresebb XX. századi magyar festők egyike. Azt azonban kevesen tudják, hogy ő volt az op-art egyik legkiemelkedőbb alakja.

Mit is jelent az op-art?
Az op-art az optical (optikai) művészet rövidítése. Ez az irányzat a hatvanas években indult, amikor a képzőművészet összes korábbi formáját zárójelbe tették a művészek, s az alkotás a dekoratív játékokra, vizuális illuziókra épült. Ezt az irányzatot szokták tisztán illuzionista irányzatnak is nevezni, s célja az, hogy becsapja a látásunkat. A képeket nézegetve azt gondolnánk, hogy ez mennyire egyszerű, pedig a művészek tökéletes pontossággal dolgoznak. Ezek a művek annyira precízek, hogy a nézőnek egy idő után az az érzése, hogy nem is műteremben dolgozott a festő, hanem laboratoriumban.

Vasarely ennek a stílusnak volt az egyik mestere, Pécsett született 1908-ban. 1930-ban Párizsba utazott, ahol egy ideig reklámgrafikusként kereste kenyerét. Már ekkor kidolgozta a későbbi stílusára oly jellemző formákat, megjelenéseket. A hatvanas évektől a korábbi alkotásaiból kiindulva egyre tudatosabban festett, s jelenítette meg egyéni stílusát. Előbb négyszögekkel, majd hatszögekkel, végül nyolcszögekkel alkotta meg képeit. Később ezek a formák folyamatosan váltak át, körökké, gömbökké, oválissá.

Mikor megnézünk egy Vasarely képet, szemünk sokáig elkalandozik a formákon, olykor becsapódunk, keressük a kiutat, a négyzeteket, a köröket, majd lassan feladjuk, s elismerjük, igen ez a művészet.
Vasarely képei felfedezésre várnak. Igazi kalandok, kihívások ezek a festmények, amelyek még a felnőtteknek is egy kis játékosságot ad.

Kiállítás
Április 23-ig a Csók István galériában Vasarely képeiből láthatnak egy kiállítást, de aki kiváncsi a festő többi műveire, átogasson el a Vasarely Múzeum állandó budapesti kiállítására is, a Szentlélek tér 6. szám alá.

Itt a Szépművészeti Múzeum múzeumpedagógusaival olyan kérdéseket járhatunk körül, mint például:
- Mozoghat-e egy kép, vagy valóban mozdulatlan?
- Milyen a színek világa?
- Milyen lehet egy ?színgyár??
- Hogy érzi magát egy kép?

További információ
web: www.szepmuveszeti.hu/szepmuhely
telefon: 469-7279 (Juhász Liza)