A Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ fenntartásban működő Edelényi Kastélyszigeten befejeződött a fejlesztés második üteme, amely 2012 végén kezdődött. A kastély a Kastélysziget rehabilitációjával harmonikus egységbe kerülhet végre a közvetlen környezetével.
Az újítások része az elektromos-gépészeti munka, retusálás, belsőépítészet, kiállítások létrehozása gyűjtemények vásárlásával, kastélyarchívum megteremtése, valamint a rekreációs park kialakítása. December 16-án, az ünnepélyes projektzáró eseményen L. Simon László, a Miniszterelnökség államtitkára is felszólalt.
? Ez a kastély fantasztikus építészeti értéket képvisel. Véget ért a felújítás második üteme, amelyre összesen három és félmilliárd forintot költöttünk. Ez az összeg azt hiszem, elég egyértelműen jelzi elkötelezettségünket és azt, hogy Magyarországnak ez a térsége is mennyire fontos a számunkra.? ? mondta.
Az államtitkár úgy fogalmazott, hogy Magyarország gyakorlatilag éllovasként zárja ezt a fejlesztési időszakot, jószerivel minden pénzt lehívott. Az edelényi kastély felújítására, új kiállítások berendezésére a kulturális kormányzat ezt az összeget főleg uniós pályázaton elnyert pénzből támogatta.
L. Simon László államtitkár beszélt a kormány szándékáról is, miszerint a vidéki múzeumok, kiállítóhelyek üres termeit töltsék meg a nagy fővárosi múzeumok raktáraiban található műtárgyakkal.
A most megnyílt kiállítások olyan témákat dolgoznak fel, amelyek egyrészt kapcsolódnak a kastély történetéhez, másrészt önállóan is megállják a helyüket. Az egyik kiállítás a Népszuper-retro címet viseli, amely közel negyedszázadot tár elénk, az egykori gazdasági épületben kapott helyet, azokban a helyiségekben, amelyeket lakásként használtak az ötvenes évektől egészen a nyolcvanas évek közepéig.
A másik tárlat a térképekre koncentrál, főleg azért, mert az edelényi kastély egykori férfi tulajdonosai a katonáskodás révén építettek karriert és egzisztenciát. A hadjáratok nélkülözhetetlen eszköze pedig a térkép volt. A gyűjtemény különlegessége, hogy a korabeli térképkészítés eszközei és műszerei is a részét képezik, ezért nem csupán a térképeket, hanem készítésük menetét is bemutatják.
Fotó: Csákvári Zsigmond