Egyedülálló Enigma rejtjelező gép, Simonyi óbester kardja, történelmi zászlók és sok más ritkaság szerepel mától a budavári intézmény új időszaki tárlatán.


diszbot_600x403.png
A császári-királyi 32. gyalogezred ezreddobosi díszbotja
Fotó: MTI/Mohai Balázs

Közgyűjtemény, levél-, irat- és térképtár, könyvtár, hadisírgondozó és országos hatáskörű hadtörténeti kompetenciaközpont - ez mind a tavaly 100. születésnapját ünneplő Hadtörténeti Intézet és Múzeum, melynek legfontosabb műtárgyaiból nyílt reprezentatív válogatás pénteken.

A Hadtörténeti kincstár kiállított tárgyai között látható többek között a császári-királyi 32. gyalogezred csaknem másfél méter hosszú ezreddobosi díszbotja, báró Simonyi József huszárezredes szablyája, vitéz lófő nagybaczoni Nagy Vilmos vezérezredes, volt honvédelmi miniszter gyalogostiszti és Klapka György honvédtábornok törökös szablyája.


simonyi_szablyaja1_600x393.png
Báró Simonyi József huszárezredes szablyája
Fotó: MTI/Mohai Balázs

A zászlók közül a két legrégebbi darab 1770-ből a Jászkun huszárezred lovassági és 1835-ből a császári?királyi 60. Wasa-sorgyalogezred zászlaja.

De van itt 19. századi cirádás tiszti tölténytáska, udvari bálra készült, édességrejtő, miniatűr katonai fejfedő, Enigma rejtjelező gép és olyan könyvritkaságok is, mint például egy 1757-es kiadású, francia hadmérnöki kézikönyv.


enigma_rejtjelezo_600x403.png
Enigma H29 típusú rejtjelezőgép, amely egyedüliként őrződött meg
Fotó: MTI/Mohai Balázs
Kovács Vilmos ezredes, az intézmény parancsnoka az idei év további programjairól elmondta: a március 15-i nemzeti ünnephez kapcsolódva Forradalmi forgatag című, egésznapos rendezvény lesz a budai Várban, amelyen hagyományőrzőkkel, színes programokkal, bemutatókkal idézik fel az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc eseményeit, hangulatát, a honvédek emlékét.
Március 21-én 70 éves a NATO, Magyarország 20 éve a NATO-ban címmel vándorkiállítás nyílik, a Budapest FotóFesztiválhoz csatlakozva pedig március 28-tól Hemző Károly fotóművész a Honvéd Sportegyesület számára az 1950-es években készített, eddig soha látott felvételeit lehet megtekinteni. A fotókon megjelennek a korszak nagy sportolói, atléták, sportlövők, tornászok és a kimagasló hírnevet szerzett labdarúgók.


lajta_monitor_muzeumhajo_2011_600x450.png
Lajta Monitor Múzeumhajó
Fotó forrása: keptar.oszk.hu

A Lajta Monitor Múzeumhajót április közepétől szeptember közepéig látogathatjuk a Parlament előtti Duna-szakaszon, a Pákozdi Katonai Emlékparkban található Pákozd-Sukorói Csata Emlékkiállítás pedig március 9-től novemberig fogadja a látogatókat.

A Múzeumok Majálisán a Hadtörténeti Múzeum a Rákóczi Emlékévhez kapcsolódó tematikával jelentkezik, és ehhez a témához illő új múzeumpedagógiai programot is készítenek, szeptember 21-én pedig egy teljes napot szentelnek a Rákóczi-szabadságharc emlékének. Az intézmény idén is részt vesz a Múzeumok Éjszakáján és a Múzeumok Őszi Fesztiválján is.


gabor_aron_agyuja_600x451.png
Gábor Áron háromszéki ágyúöntő és 1848-as szabadságharcos egyetlen fennmaradt rézágyúja
a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban
Fotó forrása: mult-kor.hu

Az intézet külföldi tevékenységei között szerepel az oroszországi Rudkinóban lévő II. magyar központi katonai temető fogadóépületében nyíló kiállítás, amellyel a Don-kanyarban elesett magyar honvédeknek kívánnak emléket állítani.

Műtárgyaival képviselteti magát az intézet a varsói Lazienki Múzeumban nyíló, a lengyel-magyar kapcsolatok évszázadait bemutató kiállításon, az ukrajnai Lvivben pedig a Juda magyar oroszlánjai Galícia földjén című, az I. világháború magyar zsidó katonáiról készítenek tárlatot.


nyirseg001_2.jpg
Magyar katonák Észak-Erdély visszafoglalására indulnak a Nyírségből.
Ismeretlen szerző fotográfiája 1940 második feléből. Forrás: regifotok.hu

Az intézmény tervei között szerepel a Lészen ágyú című időszaki kiállítás is a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum 1848/49-es műtárgyanyagából, köztük a Gábor Áron műhelyében készített ágyúval.

Külföldön lesz látható a tavaly elkészült, 170 éves a Magyar Honvédség című vándorkiállítás, és folytatódik a Magyar Honvédség kezelésében lévő haditechnikai parkok és csapattörténeti kiállítóhelyek megújítása. Új csapattörténeti kiállítóhellyel gazdagodik a kecskeméti repülőbázis is.

Zajlik a veszélyeztetett helyszíneken lévő katonasírok feltárása belföldön és külföldön: Felvidéken és Erdélyben i sírrekonstrukciós, temetőfelújítási és emlékműlétesítési munkálatokat végez az intézmény.


b_tordai_csata_erdelyi_honvedek_600x384.png
A második világháború legnagyobb magyar hadműveletében, a tordai csatában odaveszett
két erdélyi honvéd a frontra indulás előtt. Forrás: erdenyinaplo.ro

Nagy-Britanniában Mészáros Lázár vezérőrnagynak állítanak emléktáblát, Olaszországban két helyszínen végeznek magyar vonatkozású emlékmű-felújításokat, Szlovéniában I. világháborús központi magyar emlékművet avatnak, Törökországban a Gallipoli-félszigeten építenek emlékművet. Emellett számos magyarországi helyszínen végeznek temetőgondozási, feltárási és rekonstrukciós munkálatokat Kisújszállástól Kazincbarcikáig.

Kovács Vilmos ezredes bejelentette: hamarosan elérhetővé teszik az interneten az első világháborús hősi halottak adattárát, amely jelenleg másfél millió nevet és egyéb adatot tartalmaz. Ez az adatsor a második világháborús listával együtt teljességgel egyedülálló. Ilyen, szabadon kutatható katalógussal a nálunk jóval tehetősebb országok hadimúzeumai sem dicsekedhetnek. Az adatbázis az 1956-os és az 1848-1849-es szabadságharcok hősi halottaival kapcsolatos információkkal is gazdagodik.