Hadilátványosság lehetne Új-Zrínyivárból

Kultpol

A lap keddi számában megjelent cikk feleleveníti: évtizedeken át komoly vitát folytattak a várkutatók arról, hogy hol állhatott a költő és hadvezér Zrínyi Miklós egyetlen magyarországi erődítménye. A hetvenes években Vándor László várkutató - aki ma a Zala Megyei Múzeumok Igazgatóságának vezetője - ért el áttörést. 2006-ban aztán a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem és a hadtörténeti múzeum szakértői megtalálták a vár maradványait és az 1664-es ostrom nyomait.

Azóta nagyszabású terveket szőttek a régészek, történészek, muzeológusok és persze Őrtilos, valamint Belezna önkormányzata arról, hogy miként lehetne egyedülálló történelmi emlékhellyé, turisztikai látványossággá fejleszteni a különleges várat. Ugyanakkor Őrtilos közelében vezetett az ötvenes években épített - bunkerekből, géppuskafészkekből és lövészárkokból álló - magyar Maginot-vonal, amelynek egy része kutatók szerint ugyancsak érdemes lenne a feltárásra és bemutatásra. Mindez országosan egyedülálló lenne, hiszen Belezna és Őrtilos ezáltal a "haditurizmus" fellegvárává válhatna - mondják a kutatók.

A nemzetvédelmi egyetem ezért most azt kezdeményezte, hogy az érintettek - azaz intézményük, a hadtörténeti múzeum, a két település önkormányzata, valamint a Zala és a Somogy megyei múzeumok igazgatóságai - hozzanak létre egy konzorciumot, amely a fejlesztéseket lebonyolítaná, s hazai, valamint uniós pénzekre pályázna. A várakozások szerint még az idén összeáll a konzorcium, s elkezdődhet a tervek pontos kidolgozása, a pályázatok előkészítése.