Korábbi járványokban vagy súlyos betegségben meghalt képzőművészekre emlékeznek a halottak napja alkalmából Frida Kahlo mexikóvárosi házában rendezett kiállításon, amelyet
Jean Paul Gaultier francia divattervező segítségével valósítottak meg helyi képzőművészek.
Mexikóban a halottak napjára emlékezés egyfajta fesztivál, amelyben keverednek a katolikus rituálék a spanyol hódítás előtti hiedelmekkel, hogy a halottak évente egyszer visszatérnek a túlvilágról, ünnepelni akarnak. A közép-amerikai országban november 1-jén és 2-án, otthon vagy a temetőkben mindenki oltárokat emel, amelyekre halottaik képeit és kedves tárgyait helyezik.
Frida Kahlo (1907–1954) ikonikus mexikóvárosi házában, amely ma múzeum, La Mesa Restaurada: Memoria y Reencuentro (Restauált asztal: emlékezet és újratalálkozás) címmel rendeztek kiállítást Gaultierrel együttműködve, aki a néhai mexikói képzőművész nagy csodálója.
Az oltárokon olyan világhírű képzőművészek képei szerepelnek, mint
Tiziano, aki 1576-ban a Velencét sújtó pestisben vesztette életét, vagy az osztrák Gustav Klimt, aki a spanyolnátha-járvány áldozata lett 1918-ban.
Emlékeznek Manuel Felguérez mexikói képzőművészre is, aki idén halt meg a koronavírus-járványban.
Az áldozati oltár neve, a „restaurált asztal”, Frida Kahlo A sérült asztal című festményére utal – mondta el Lourdes Báez, a kiállítás kurátora.
A koronavírus-járvány miatt idén Mexikóban zárva vannak a temetők halottak napján, és lemondták a fesztivál keretében minden évben megrendezett híres felvonulást is. A latin-amerikai országban az igazolt fertőzöttek száma több mint kilencszázezer, és több mint 91 ezren haltak bele a koronavírus-fertőzésbe vagy szövődményeibe.