Hankó Balázs: A Mária-út nemcsak egy spirituális élmény helyszíne, hanem kulturális történelmünk része is

Kultpol

Visegrádon rendezik szeptember 25–27. között az Európa Tanács Kulturális Útvonalak 13. Éves Szakértői Fórumát, amelyre Európa negyven országából csaknem háromszáz szakember érkezett. A Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum és a Kulturális Útvonalak Európai Intézete közös szervezésében megvalósuló fórum az egyes tagországok kulturális örökségéből összeadódó közös európai hagyományokra hívja fel a figyelmet.

Hankó Balázs
Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter

Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter nyitóbeszédében hangsúlyozta: Magyarország az Alaptörvényben deklarálta a keresztény vallás és hagyományok fontosságát, de ez önmagában nem elegendő, szükség van olyan erős, élő keresztény közösségekre, akik éltetik ezeket a hagyományokat. Közép-Európa egyik leghíresebb zarándokútját, a Mária-utat megemlítve kifejtette: a nyugat–kelet és észak–dél irányában keresztet formáló út nem csupán egy spirituális élmény helyszíne, hanem kulturális történelmünk része, amely erősíti a közösségtudatot, összefogja az anyaországi és a határon túli magyarság területeit, emellett a fiatalok és a családok szabadidős tevékenységének értékes helyszíne.

Az esemény megnyitó ünnepségén Hankó Balázs miniszter mellett felszólalt Vincze Máté közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkár, dr. Vitályos Eszter, a terület országgyűlési képviselője és házigazdaként Eöry Dénes, Visegrád város polgármestere is. Köszöntő beszédet mondott Stefano Domioni, az Európai Tanács Kulturális Útvonalak Kibővített Részleges Megállapodásának ügyvezető titkára és Irena Guidikova, az Európa Tanács Demokratikus Intézmények és Szabadságjogok Osztályának vezetője, Meltem Önhon, az Európa Tanács Kulturális Útvonalak Kibővített Részleges Megállapodás irányító testület elnöke.  

Az Európa Tanács 1987-ben indította el Kulturális Útvonalak Programját, amely olyan transznacionális jelentőséggel bíró útvonalak fejlesztését támogatja, amelyek közös európai értékek mentén, Európa történelmének és kultúrájának megőrzését, a lassú turizmus népszerűsítését és a kulturális együttműködések erősítését szolgálják. Jelenleg 48 kulturális útvonal rendelkezik az Európa Tanács akkreditációjával, amelyből 12 Magyarországot is érinti. Magyarország 2013-ban csatlakozott az Európa Tanács Kulturális Útvonalak Kibővített Részleges Megállapodáshoz, ettől kezdve hazai szervezetek és intézmények is alapíthatnak (más tagországokkal együtt) új utakat és csatlakozhatnak a már meglevőkhöz.

A 12 magyarországi kulturális útvonal bejár fürdővárosokat (Történelmi fürdővárosok európai útja), korokat (Tours-i Szent Márton útja, Római császárok és Duna menti borok útja, Vasfüggöny útja, Az ipari örökség európai útja, Cirill és Metód útja, Vaskori Duna út, Via Habsburg út), művészeti stílusokat és helyszíneket (Szecesszió útja, Európai temetők útja, Történeti kertek európai útja, Történelmi gyógyszertárak európai útvonala).

A háromnapos rendezvényen Átadás és innováció címmel a fiatal generáció bevonásának lehetőségeit is vizsgálják. A kulturális szakemberek tematikus szekciókban, kerekasztal-beszélgetések és munkacsoportok keretében járják körül az ifjúság, az innováció és a kultúraközvetítés családon belül betöltött szerepét.

A nemzetközi szakértői fórum jó alkalom a Kulturális Útvonalak program megismerésére, a programban rejlő lehetőségek feltérképezésére, az ifjúság témájában zajló eszmecserére és szakmai kapcsolatok építésére is. A szakmai előadások mellett kulturális programokon vehetnek részt a fórum résztvevői. Megismerhetik Visegrád kulturális örökségét, a hétvégi programokon pedig a magyarországi kulturális útvonalak budapesti helyszíneit járhatják be.

Az Európai Kulturális Útvonalak programot 2019-től Magyarországon a kultúráért felelős miniszter megbízása alapján a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum Szellemi Kulturális Örökség Igazgatósága koordinálja.