„Szeretett és identitásőrző magyar kultúránk nem állhat meg a határoknál, (...) Kárpát-medencei dimenziót, sőt mi több, azon túlmutató dimenziót kell hogy betöltsön” – hangsúlyozta Hankó Balázs. Kiemelte, a magyar kormány az elmúlt időszakban is elkötelezett volt abban, hogy a magyar kulturális programokat és eseményeket a Kárpát-medencében elérhetővé tegye.
„Tettük ezt úgy, hogy erősítse identitásunkat, erősítse az abnormálissá váló világunkban a normalitást, a nemzeti identitást és a keresztény hitet. Erről szól minden olyan program, amelyet most elérhetővé teszünk mind Vidnyánszky Attila, mind Szarka Tamás segítségével a Kárpát-medencében” – emelte ki. A miniszter a program sikerének nevezte, hogy egyre több gyerek számára érhető el óvodáskortól egyetemistakorig a kiváló magyar kultúra. Ezért is fontos, hogy ezt a jó gyakorlatot továbbvigyék – tette hozzá.
Hankó Balázs a határon túli akciók közt felidézte a néptáncot és a népzenét is támogató Csoóri Sándor-program sikereit. Példaként említette, hogy az elmúlt években több ezer külhoni szervezet kapott támogatást a magyar kultúrát erősítő előadások létrehozására, támogatták a vallásos és a könnyűzenei programok létrejöttét is. A Nemzeti Művelődési Intézet tudásmegosztó online felülete, a Szakkör segítségével pedig a magyar kulturális értékeken alapuló közösségteremtést segítették elő.
A miniszter bejelentette, hogy idén ősszel a Nemzeti Színház az Egri csillagok, a Csíksomlyói passió, a Körhinta és a Bánk bán című előadásai Sepsiszentgyörgyön, Marosvásárhelyen, Brassóban és Csíkszeredában lesznek láthatók, míg Szarka Tamás Missa Misso című művét templomi misékhez kapcsolódva hallhatja majd a közönség Kolozs, Szatmár, Fehér és Maros megyei templomokban.
Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház igazgatója elmondta, hogy a Déryné Program létrehozóinak „évtizedes álma” valósul meg azzal, hogy átlépi az ország határait a kezdeményezés, ami eddig nem sikerült.
„Az az igazi, ha a helyi erőket bekapcsoljuk” – emelte ki az igazgató, majd hozzátette: „Messze túlmutat ez szimpla kulturális eseményen, arról szól, hogy nincsenek határok, hogy összetartozunk, egy kulturális vérkeringés szerves részei vagyunk mindnyájan.”
A Déryné Program tájékoztatása szerint négy bemutatóval és közel négyezer előadással készülnek a 2024/25-ös évadra. Az első premier szeptember 27-én lesz Sopronban. Az Álmaimban Déryné című művet Lukácsy György írta, és a Déryné Program igazgatója, Kis Domonkos Márk állítja színpadra. November 30-án újabb ősbemutatónak ad otthont a Déryné Központ Kis Domonkos Márk rendezésében. A Szilágyi Áron által írt Bajnokok bajnoka – Papp László című színdarab a legendás sportoló eltiltásának történetét dolgozza fel. Tamási Áron Csalóka szivárvány című művét Keresztes Attila rendezésében mutatják be február 14-én, majd májusban Jókai Mór A bolondok grófja című klasszikusa kerül színpadra Fejes Szabolcs rendezésében.
A Déryné Program alprogramjaiban több mint 850 előadást terveznek utaztatni, ebből 130-at a Déryné Társulat fog megvalósítani. A Lázár Ervin Program közel háromezer előadást foglal majd magában a tanév során, kifejezetten az általános iskolások számára. A program célja, hogy minden gyermek számára elérhetővé tegye az előadó-művészeti élményeket, függetlenül a szociális helyzetüktől vagy lakóhelyüktől. Ugyanezt a célt követve ebben az évadban is folytatódik az óvodásoknak szóló Vitéz László Program, valamint a középiskolások számára fejlesztett KultUp is, száz-száz témanappal tervezve. A művészeti tehetséggondozás keretein belül a Barangoló alprogram, a drámaíró és előadásműhely is nyitva áll a fiatal alkotók számára az évad során.