Harmincöt éves az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark

Kultpol

(MTI) - Fennállásának 35. évfordulóját ünnepli az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark; ez alkalomból pénteken állandó kiállítás nyílt és könyv jelent meg a park történetéről. Az eltelt idő alatt öt kontinens 68 országából több mint ötmillió látogató kereste fel az ópusztaszeri emlékhelyet, ahol a hagyomány szerint a honfoglaló magyar törzsek vezetői az első Országgyűlést tartották - mondta Szabó G. László az MTI-nek.

Az emlékpark legfőbb nevezetessége a Feszty-körkép; az alkotáson kívül a szabadtéri néprajzi múzeum tizenkilenc épületegyüttese, nyolc szabadtéri kiállítás, harminchárom állandó kiállítás, valamint negyvenöt szobor és térplasztika örökíti meg a magyar történelmet és népéletet - tette hozzá a park közművelődési munkatársa, az ünnepség egyik szervezője. Szabó G. László elmondta, hogy Erdei Ferenc író, politikus 1970. április 29-én összehívott néhány Csongrád megyei vezetőt, megalkották a leendő emlékpark koncepcióját és bizottsággá alakultak a feladatok megvalósítására. Később országossá növekedett a bizottság, amely jóvá hagyta a rendezési tervet.

A rövidebb-hosszabb szünetekkel megszakított munka 1977-től újabb lendületet kapott, és megkezdődött az emlékpark építése. A skanzen első épülete, egy szegedi tanya 1978-ban készült el. A Feszty-körkép restaurálása 1991 októberétől 1995 nyaráig tartott. A magyarok bejövetelét ábrázoló 1.700 négyzetméteres alkotást 1995. július 13-án avatták fel a végleges helyéül szolgáló új rotundában.

A körkép már a restaurálás idején is óriási érdeklődést váltott ki, amely meghatározta a következő feladatot: a park fogadókészségének javítását - mondta Szabó G. László. Mint hozzátette, ezt a célt szolgálta a közhasznú társaság létrehozása, amely átvette a szegedi Móra Ferenc Múzeumtól az emlékpark gondozását.