A Budapest Klezmer Band ősbemutatóval jelentkezik

Egyéb

"Részletekben már vagy másfél évtizede megcsináltam a kompozíciót, de úgy éreztem, nincs befejezve. Újra elővettem az anyagot, és ebben a formában szerintem méltó lesz a fesztivál kezdetére" - mondta el Jávori Ferenc, Fegya.
Hozzátette: mostanra kerekké vált az elképzelése. "Mi még sosem dolgoztunk képekkel. Mintegy másfél hónapnyi levéltári-könyvtári kutatással megtaláltam egy halom szép archív fotót a 19. század második feléből, a 20. század elejéről, amelyeken jól látszik, hogy mi minden tartozott a hagyományos zsidó esküvőhöz."
A Budapest Klezmer Band alapító vezetője kiemelte például a badchen (Közép-Európában marsalik) szerepét, aki leginkább a falusi lakodalmak vőfélyéhez hasonlítható. De több is annál, a ceremóniamesterség mellett ő volt a kapocs a zenekar és a násznép között. "Ő vezette például az esküvői lakomán a menyasszony elé a két hangszeres szólistát, a hegedűst és a klarinétost, akik egymással versengve csak a menyasszonynak muzsikáltak. Nagy felhatalmazása volt arra is, milyen sorrendben kezdődjenek a különféle mozzanatok. Elfelejtett, humoros táncokat is beépítettem a darabba. Például a két házsártos asszony veszekedését, ez volt a haragtánc, a szereplőket a násznép békítgette, de ők csak azt hajtogatták: nájn, nájn. Aztán következett a shalom-, vagy béketánc, mert persze kibékültek, és mindenki táncra kerekedett."

A hajnalig tartó mulatságból természetesen a zenészek mentek el utoljára, üres zsebbel - a műsorban majd az egy szál klarinét jeleníti meg ezt a képet. A színpadra kívánkozó művel kapcsolatban megjegyezte, a csírájukban meglévő darabjaiból tesztelés után keletkeztek a nagyobb lélegzetűek.
A Klezmer-szvitnek csupán egy tétele volt meg, épp egy korábbi Zsidó Nyári Fesztiválon mutatták be, amelyet azután kiteljesítve, a Liszt Ferenc Kamarazenekar indított el a világsiker felé, és, amely azután a Győri Balett koreografált változatában Klezmer Táncszvitként szintén bejárta a nagyvilágot. A szvitet azután a Zürichi, az Amszterdami és a Bajor Rádió Zenekarának vonóskarával is többször megszólaltatták, és tavasszal utaznak a kompozícióval Belgrádba.
A vasárnapi műsor sztárvendége lesz Dunai Tamás, aki nemcsak tiszteletbeli tagja a Budapest Klezmer Bandnek, hanem "szellemében mindig velünk van" - jegyezte meg Jávori Ferenc. - A közönség arra számíthat, hogy Tamás a zsinagógában nemcsak magyarul, héberül is énekel majd."
A 16. Zsidó Nyári Fesztivál augusztus 25. és szeptember 2. között várja a közönséget.

 

(Forrás:MTI)