Hat sírt nyitnak meg a Gízai-fennsíkon

Kultpol

A Gízai-fennsík úgynevezett nyugati temetőjében hat óbirodalmi síremlék található, amelyekben hat, a negyedik dinasztia idején (i.e.2723-2563) élt magas rangú tisztviselő nyugszik, s vár arra, hogy a restaurálási munkák végeztével újra ellepjék a területet a turisták.
 
Habár maguk a sírhelyek nem túl dekoratívak, gazdag régészeti értékkel bírnak. A múlt évszázad elején fedezték fel őket, az impozáns homlokzatok és az oszlopos nagy termek adják különlegességüket.
 
Az egyik Mereszanh hercegnőé, Hufu fáraó unokáé. Érdekesség, hogy a sír eredetileg anyjának, II. Hotepheresznek épült, de amikor Mereszanh elhunyt, a sírhelyet az ő tiszteletére ajánlották fel. A síremléket 1927-ben George Reisner találta meg; az amerikai egyiptológus először egy fekete szarkofágra bukkant, majd sorra kerültek elő a kanópuszedények, valamint egy mészkőből faragott szobor, amely a lányát átkaroló Hotephereszt ábrázolja. A szarkofág ma a kairói Egyiptomi Múzeumban található, míg a szobor a bostoni Szépművészeti Múzeumban tekinthető meg.
 
Az egyiptomi régiségügyi miniszter, Mohamed Ibrahim tájékoztatása szerint a 25 év után újra megnyílt sírhelyek falait megtisztították és megerősítették, az odalátogatók által hátrahagyott graffitiket eltávolították, a feliratokat és festményeket pedig konzerválták. A falakat faszerkezettel támasztották meg, míg a helyiség több fényt és egy új szellőztető berendezést kapott.