Többszáz ember egyidőben rohamozta meg az elnöki palotát, valamint a kongresszus és a legfelsőbb bíróság épületét. Főleg felbecsülhetetlen értékű műalkotásokban tettek kárt, de magukban a műemlék épületekben és a műkincs bútorzatban, egyéb berendezési tárgyakban is, részben olyanokban, amelyeket az ország külföldről kapott ajándékba. A futurista stílusú épületeket Oscar Niemeyer 20. századi világhírű brazil építész tervezte, és az UNESCO által 1987-ben a világörökség részévé nyilvánított városrészben találhatók.
A brazil művészettörténeti intézet (Iphan) közleményt adott ki, mely szerint ,,mélységesen lesújtják az okozott károk”, és leszögezte, hogy szakértőik hamarosan felmérik a helyreállítás költségeit.
A megrongált tárgyak közül a leghíresebbek között van Alfredo Ceschiatti brazil szobrász 1961-es alkotása, az Igazság, mely a legfelsőbb bíróság épülete előtt, a Három hatalmi ág terén áll, szemben az elnöki palotával.
A több mint három méter magas szobor egy bekötött szemű, ülő nőt ábrázol, kezében karddal. A randalírozók telefirkálták, a hasára ráírták, hogy ,,Vesztettél, te szegény!”. Ez szállóige az országban azóta, Luis Roberto Barroso, a legfelsőbb bíróság egyik bírája mondta Bolsonaro egyik hívének, aki az elnökválasztás után beperelte az államot azzal a váddal, hogy az elektronikus szavazási rendszer megbízhatatlan.
Az elnöki palota harmadik emeletén a padlón hevert az a XIV. Lajos korabeli ingaóra, amelyet Balthazar Martinot órásmester készített, és amelyet André-Charles Boulle műbútorasztalos intarziája díszít.
Az óra háza alaposan összetört, és a számlapja hiányzik. Az elnöki hivatal közlése szerint az órát a Napkirály Portugáliának adta ajándékba, és VI. János király 1808-ban vitte Brazíliába, amikor a napóleoni csapatok elől elmenekült Lisszabonból. Martinot mester csak két ilyen órát készített, a másik feleakkora, mint ez, és Versailles-ban van kiállítva. Rogerio Carvalho, az elnöki palota kurátora szerint a helyreállítása ,,nagyon nehéz” lesz.
Vannak modern alkotások is a megrongáltak között.
Di Cavalcanti brazil festőművész egyik alkotása, a Mulattok, amely szintén a palota harmadik emeletén, a díszszalonban van kiállítva, és szintén súlyosan károsodott. A rongálók hét helyen szúrták át késsel az 1962-ben készült festményt, amelyen négy mulatt nő látható burjánzó növények között. A műtárgy értékét 1,4 millió euróra becsülik, de többször szerepelt árverésen, és mindig ennél nagyobb összegért kelt el – közölte a palota sajtószolgálata.
Végül egy történelmi jelentőségű bútor: Juscelino Kubitschek de Oliveira néhai brazil elnök (1956–61) íróasztala, amelyet a rongálók barikádként használtak a rendfenntartók ellen a palotában. Kubitschek volt az új főváros, az 1960-ban felavatott Brazíliaváros megálmodója. Ezt az asztalt is Oscar Niemeyer tervezte lányával, Anna Mariával együtt.
Nyitókép: Bolsonaro hívei az Oscar Niemeyer tervezte Nemzeti Kongresszus épületénél Brazíliavárosban. Fotó: AFP/Evaristo Sa