A Fiumei úti sírkert egy nemzeti emlékhely, amely nem csupán az ott eltemetettek, hanem az egész nemzet szimbolikus kegyeleti helye: valamennyi egykori honfitársunké. Ugyanakkor történelmi vagy személyes okokból, de számos egykori honfitársunknak nincs sírhelye hazánkban. Ezért a Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) jelképes emlékhelyet hoz létre a sírkertben, amely minden olyan egykori honfitársunk szimbolikus kegyeleti tere, akinek nincs országhatárainkon belüli nyughelye, vagy azért, mert más országokban található a sírhelyük, vagy pedig azért, mert a 20. század traumatikus eseményei nem tették lehetővé, hogy bárhol is sírhelyük lehessen. A határon túli nem csupán a kárpát-medencei országokat jelent, hanem minden olyan külföldi helyszínt, ahol magyar származású egykori honfitársunk nyugszik, illetve ahol elhunyt.
A Fiumei úti sírkert 30/2-es parcellájában 1931-től jelképes síremlék állt a határon túl elhunyt és ott eltemetett magyarokra emlékezve. Ezt, az elsősorban a trianoni döntésre utaló, arra emlékező emlékművet időközben lebontották, helyén azóta sírok vannak. A NÖRI nem ennek az emlékműnek a rekonstrukciójára törekszik, hanem kegyeleti tér kialakítása a cél.
A leendő emlékhely szolgálhat akár országos rendezvények helyszíneként is, azonban elsődleges célja az, hogy a személyes emlékezésnek biztosítson méltó teret. Ezért az egyéni és közösségi emlékezés Fiumei úti sírkerthez méltó megfogalmazására várják a pályázók javaslatait.
Az emlékhely a sírkert 29/3-as parcellájában kap helyet.
A díjazott pályaművek összesen 6 millió forint díjazásban részesülnek. A pályázatokról 10 fős szakmai bíráló bizottság, a hazai építész szakma és a társművészeti ágak neves képviselői döntenek.
A pályaművek beadási határideje május 2. 17 óra. Továbbit részletek itt.
Forrás és fotó: NÖRI